telewizor 60 cali

Telewizory 60 cali uchodzą za jedne największych odbiorników kupowanych przez Polaków. W artykule kompleksowo podpowiadamy, jaki kupić telewizor 60 cali, na co zwracać uwagę podczas zakupu, a także zaprezentujemy, co zaoferują nam 60 calowe telewizory w poszczególnych przedziałach cenowych.

Czy masz odpowiednio dużo miejsca na telewizor 60 cali?

Kupowanie dużych ekranów to jedno, a dopasowanie ich do warunków przestrzennych to drugie. Decydując się na 60 calowy telewizor, należy uwzględnić odległość widza od ekranu, która zapewni komfortowe „ogarnianie wzrokiem” całego obrazu bez ruszania szyją i nadmiernych ruchów gałki ocznej. Zbyt duży telewizor względem dostępnego miejsca sprawi, że komfort oglądania znacząco spadnie i po długim seansie zagwarantuje ból głowy, szyi i oczu.

W przypadku 60 calowych telewizorów odległość widza od ekranu powinna wynosić minimum 1,2 m, a maksimum 4 m.

Telewizor 60 cali – jaka matryca?

Jest to najważniejsza kwestia, jaką należy poruszyć przed podjęciem zakupowej decyzji. Od zaimplementowanej matrycy zależy gros funkcjonalności i parametrów odbiornika. Obecnie duże telewizory wyposażane są najczęściej w matryce LCD LED oraz OLED lub QLED (autorska technologia Samsunga).

Matryce OLED są o wiele droższe, jednak oferowana przez nie jakość, kontrast oraz głębokie kolory (przede wszystkim mocna czerń) rekompensują znacznie wyższą cenę. Matryce OLED i QLED działają na takiej zasadzie, że każdy piksel sterowany jest oddzielnie, poprzez emitującą światło diodę organiczną.

Matryce QLED działają na nieco inaczej. Możemy mówić o nich jak o zmodyfikowanych telewizorach LCD, które wykorzystują technologię kropek kwantowych (Quantum Dot). Technologia ta pozwala podświetlać matrycę diodami LED emitującymi niebieskie światło (w przypadku klasycznych matryc LED emitowane światło jest białe). Na diodach umieszczona jest niewielka (mierząca kilka nanometrów) warstwa kropek kwantowych, która transferuje niebieską wiązkę światła na poszczególne kolory podstawowe. Pozwala to uzyskać precyzyjne kolory RGB i zapewnia o wiele szerszy zakres gamutu barw. Poza tym barwy dzięki kropkom kwantowym są o wiele intensywniejsze niż te oferowane przez klasyczne panele LCD. Zaletami matryc QLED są atrakcyjna cena i większe możliwości oraz lepsza jakość obrazu od matryc LCD LED.

Mimo to najpopularniejszymi matrycami w telewizorach 60 cali wciąż pozostają LCD LED. Oferują one najlepszy współczynnik ceny do oferowanych możliwości, są powszechne, stosunkowo tanie i występują w zdecydowanej większości modeli telewizorów.

Chcąc kupić telewizor 60 cali, warto dopłacić do matrycy OLED, która zaoferuje niezrównane doznania wizualne. Jeśli jednak mamy ograniczony budżet, dobrym pomysłem jest postawienie na matryce QLED.

Telewizor 60 cali – Rozdzielczość i jakość obrazu

Telewizor 60 cali do komfortowego konsumowania multimedialnych treści wymaga odpowiednio dużej rozdzielczości obrazu. Jakość Full HD odchodzi powoli do lamusa, udostępniając miejsce coraz popularniejszej (i coraz tańszej) rozdzielczości Ultra HD, zwanej również 4K. W zasadzie jest to obecnie jedyna słuszna rozdzielczość, na jaką powinniśmy się zdecydować, kupując duże, dobre telewizory 60 calowe lub większe.

Warto również pokusić się o odbiornik wspierający tryb HDR (ang. High Dynamic Range), czyli technologię poszerzającą zakres tonalny ekranu. Znacząco ożywia ona kolory emitowane przez telewizor, dając wrażenie o wiele realistyczniejszych i bardziej szczegółowych obrazów. Jeśli jesteś fanem dobrego kina, koniecznie postaw na technologię HDR.

Co więcej, jeżeli do telewizora podłączasz konsolę najnowszych generacji, tym bardziej powinieneś postawić na ekran wspierający rozdzielczość 4K i technologię HDR, ponieważ są one wspierane przez najnowsze konsole od Sony i Microsoftu.

Smart TV – tak czy nie?

Platformy Smart TV kilka lat temu przeżywały prawdziwy boom. Obecnie jest to tak naprawdę standard w nowych telewizorach, pytanie tylko na jaki smart TV się zdecydować. Poszerzają one funkcjonalność i praktyczność telewizora, oferując możliwość surfowania po sieci, instalowania i korzystania z aplikacji i gier, konsumowania treści z serwisów VOD, YouTube, Netflix itp., a także streamowania wideo i audio z i do urządzeń mobilnych.

By system Smart TV był praktyczny, musi być on stabilny, szybki i posiadać dużą ilość funkcji. Platformy Smart TV wypuszczane są na kilka systemów operacyjnych: Tizen, Web OS, czy Android. Spośród nich najlepszą sławą cieszą się platformy Smart TV na autorskim systemie Samsunga – Tizen’ie. W niskobudżetowych telewizorach nie znajdziemy dobrego Smart TV. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem zdaje się kupno dostawki do TV, która pełni identyczne funkcje. Taką dostawką może być np. Google Chromecast.

Pozostałe istotne parametry telewizorów 60 calowych

Do innych istotnych parametrów telewizorów należy m.in.: tempo odświeżania obrazu, obsługiwane porty i interfejsy oraz współczynnik kontrastu.

Im tempo odświeżania obrazu jest większe, tym wyświetlany obraz będzie płynniejszy i nie będą występowały w nim efekty smużenia. W przypadku telewizorów 60 calowych standardem jest 120 Hz, przy czym warto pokusić się o odbiorniki odświeżające obraz z częstotliwością 200 Hz i więcej.

Współczynnik kontrastu prezentuje różnicę między najciemniejszym i najjaśniejszym punktem ekranu. Im większy współczynnik kontrastu, tym lepiej.

Bogaty zestaw złączy i portów znacząco poszerza funkcjonalność telewizora. Warto wybrać odbiorniki oferujące minimum kilka portów HDMI, portów USB, minimum jedno złącze Scart, wyjście słuchawkowe, cyfrowe wyjście audio, czy złącze Rj-45 (do internetu “po kablu”). Poza tym obecnie telewizory 60 cali obsługujący bezprzewodowe interfejsy Wi-Fi i Bluetooth powoli stają się standardem. Pozwalają one na wygodne i szybkie parowanie dużej ilości peryferiów i zewnętrznych urządzeń.

Jaki telewizor 60 cali do 3000 – 4000 zł?

Za 3000 – 4000 zł kupimy dobry telewizor z nieco niższej średniej półki cenowej. Sprzęty w tym przedziale cenowym zaoferują nam matryce LED, rozdzielczość 4K, podstawowe platformy Smart TV, odpowiedni zestaw portów i bezprzewodowych interfejsów oraz obsługę technologii HDR. Próżno jednak szukać bogatej ilości tunerów, czy wielu funkcji, które skutecznie korygują wyświetlany obraz.

Ranking telewizorów 60 cali do 4000 zł

RankingTelewizor 60 cali do 4000 złProducentCena
1TV LED Samsung UE60AU8072Aktualna Cena
Telewizor 60 cali do 4000 zł

Telewizor 60 cali do 4000 zł TV LED Samsung UE60AU8072

Jaki telewizor 60 cali do 5000 zł?

W tej cenie kupimy sprzęty z solidnej średniej półki jakościowej. Będą to odbiorniki oferujące jakość 4K, 100 Hz odświeżanie obrazu, matrycę LED i odpowiednią ilość funkcji i technologii poprawiających jakość obrazu.

Jaki telewizor 60 cali do 7000 zł?

7000 zł wystarczy, by kupić jedne z najlepszych telewizorów 60 cali na rynku. Zaoferują one wysokiej jakości matryce Direct LED, wszechstronny zestaw tunerów, jakość 4K, efektywną optymalizację ruchu i mnóstwo funkcji poprawy obrazu. Oczywiście nie może w nich zabraknąć funkcjonalnych i stabilnych systemów Smart TV, modułów Bluetooth i Wi-Fi, a także bogatego zestawu portów.

INFO: Jeżeli szukasz telewizora 60 cali (nie jest to popularna wielkość wśród producentów), to warto zainteresować się następującymi przekątnymi: telewizora 55 cali oraz telewizor 65 cali. Jest wśród nich znacznie większy wybór bardzo dobrych modeli.

Najlepsze zapytania:
 • cena dobrego telewizora 60 cali
 • telewizor 60 cali ranking
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 opinie, średnia: 3,80 na 5)

Telewizor 60 cali - Opinie

 1. Chciałem kupić bardzo dobry telewizor 60 cali do salonu, ale okazało się faktycznie, że wybór nie jest wielki. Polecam zdecydowanie wybierać wśród bardziej popularnych rozmiarów.
  Tutaj najlepszy jest LG, ale nie jest idealny, więc raz jeszcze radzę poszukać 55 albo 65 cali.

  1. Tutaj sa podane 3 TV-ki LG.
   Któryś konkretny na myśli, czy LG… bo LG?

 2. Najlepszy telewizor 60 cali jaki widziałam, był w jednym z hoteli, w którym byłam na wakacjach. Zdecydowanie polecam taki telewizor do większych wnętrz, bo nawet w dużych salonach może on być nieco za dużo. Najlepiej do wysokich wnętrz, w których jest przestrzeń. Tam właśnie bym taki kupiła. :)

 3. Telewizor 60 cali, jak dla mnie to strasznie duży odbiornik. Nie wiem jak wyglądałby w normalnym pomieszczeniu, czyli małych mieszkaniach, pokojach. Musiałabym go zauważyć, zobaczyć na własne oczy, żeby móc ocenić, ale wydaje mi się, że do mieszkania to za duży telewizor.

  1. Tez mi sie taj wydawqlo69 lat temu i kupilem LG 42LH5000.
   Po miesiacu bylen pewien że jest za mały do duzego pokoju (4, 5 x 3 m2)
   Jakbym mial miejsce wziąłbym teraz 65 albo i 70 cali, ale decyduje sie na 60 bo to optymalne w niejscu w którym zawisnie.Bedzie to prawdopodobnie Sony z powyzszej listy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *