Telewizor z HDR

Technologia HDR (czyli High Dynamic Range) to coraz mocniej podkreślany przez sprzedawców sprzętu wideo atut – spotykany w niemalże wszystkich telewizorach z najwyższej półki. I z racji oferowanej przez nią funkcjonalności oraz jakości obrazu, trudno się temu dziwić. Nie chcąc jednak utknąć w zwykłym technologiczno-marketingowym żargonie, warto zapoznać się z całą ideą, zasadą działania oraz zaletami, które niesie ze sobą obraz o szerokim zakresie dynamiki. 

Co to jest HDR (i jak to działa)?

Rozwinięcie skrótu reklamowanego przez dużą część rynku producentów telewizorów zdaje się niewiele mówić nam o konkretnych zaletach tego rozwiązania. Co nie zmienia faktu, że telewizory HDR, czyli o szerokim zakresie dynamiki (bo tak brzmi rozwinięcie i przełożenie na język polski tego skrótu), to – pod względem jakości obrazu – prawdziwa rewolucja.

Technologia ta pozwala na uzyskanie możliwie największej rozpiętości pomiędzy dwoma skrajnymi barwami – białą oraz czarną. Przekłada się to na lepsze stopniowanie wyświetlanych kolorów, a co za tym idzie – uzyskanie większej głębi i wielokrotnie lepszej jakości obrazu, tak przecież istotnej dla użytkownika.

I nie jest to bynajmniej zwykły chwyt marketingowy – telewizory wyposażone w technologię HDR rzeczywiście uzyskują o wiele lepsze wyniki w benchmarkach (specjalnych testach, pozwalających na wyciągniecie z urządzenia najwięcej, jak tylko się da), w porównaniu do swoich konkurentów z tradycyjnym ekranem.

Co więcej, telewizory z zaimplementowaną technologią HDR wygrywają z tradycyjnymi telewizorami także pod względem jasności obrazu. Dla użytkownika oznacza to jeszcze większy poziom realizmu oglądanego obrazu – na ten moment to najlepsza pod tym względem, dostępna szerokiemu gronu konsumentów technologia. Ową cechę najłatwiej zauważyć podczas oglądania materiałów, w których występują np.: promienie słoneczne, bądź efektowne wybuchy. Technologia HDR sprawi, że widz będzie odbierał ten obraz bardziej realistycznie, nie odczuwając jednak przy tym żadnego dyskomfortu.

Wartość HDR dla konsumenta

Biorąc pod uwagę wyżej wspomnianą szerszą rozpiętość barw oraz jasność, HDR pozwala widzowi na oglądanie obrazu na poziomie jakościowo dotąd nieosiągalnym dla telewizorów. Niespotykany realizm natury, oglądanej na filmach przyrodniczych, pozwalający nasycić wzrok odcieniami zieleni, złocistego piasku czy wielokolorowego ubarwienia zwierząt, oraz powodujące uczucie wręcz namacalności obrazu sceny filmów sensacyjnych, obfitych w reżyserskie sztuczki i sceny wybuchów, cieszące oko każdego widza. I nie są to w żadnym wypadku puste przechwałki – HDR rzeczywiście rewolucjonizuje obraz dostępny na naszych ekranach.

Telewizor z HDR – czy warto?

O ile jest to wciąż technologiczna nowinka (podobnie jak kiedyś obraz 3D, HD czy 4K), która dla ukazania pełni swoich możliwości potrzebuje obrazów nakręconych w tej samej technologii, tak już teraz staje się ona powoli standardem – zarówno w domach konsumentów, jak i dla reżyserów, pragnących zapewnić widzom najwyższy możliwy poziom realizmu. Wszystkie platformy telewizyjne oraz producenci, w tym popularny Netflix i HBO, starają się kręcić wszystkie swoje nowe produkcje właśnie w oparciu o obraz o szerokim zakresie dynamiki. Jeśli więc podczas wieczornych seansów, jakość obrazu stawiamy tak samo wysoko, jak samą treść, a sam telewizor ma nam w domyśle posłużyć przez możliwie jak najdłużej, to odpowiedź na pytanie zawarte w nagłówku nasuwa się sama. Jeżeli mamy taką możliwość, to warto kupić dobry telewizor z HDR.

Jaki telewizor z HDR kupić?

W pierwszej kolejności, z miejsca powinniśmy odrzucić najtańsze modele, znajdujące się na o wiele niższym pułapie cenowym niż rynkowa średnia. Tego typu produkty często reklamowane są jako ,,wspierające standard HDR” – oznacza to jednak tylko tyle, że są one w stanie jedynie odbierać sygnał o tym standardzie, nie posiadając podzespołów zdolnych do jego implementacji, które pozwoliłyby cieszyć się konsumentowi choćby skrawkiem możliwości technologii szerokiego zakresu dynamiki.

Typ ekranu to jedna z pierwszych rzeczy, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie. Dostępne na rynku modele, wspierające technologię HDR opierają się na dwóch typach wyświetlaczy – LCD oraz OLED. Z racji swej budowy, ekrany LCD będą cechować się większą jasnością. Ucierpi na tym jednak głębia palety ciemnych kolorów. Porównując czerń wyświetlaną na ekranie LCD oraz OLED, nie trudno będzie zauważyć różnicę, przeważającą szalę zwycięstwa pod tym względem na stronę tego drugiego rozwiązania. Większy kontrast przy ekranie OLED opłacimy jednak niższym poziomem jasności maksymalnej. Przy wyborze odpowiedniej matrycy powinniśmy więc zdecydować się na rozwiązanie oferujące efekt, na którym zależy nam najbardziej –  jak największej jasności obrazu, czy wysokim kontraście barw.

Bezpiecznym wyjściem będzie postawienie na produkt renomowanej, doświadczonej marki, pokroju Samsunga, SONY czy Philipsa. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że wszystkie powyższe oferują najwyższą na rynku jakość produktów, która z pewnością usatysfakcjonuje wymagającego konsumenta. Wielkość ekranu, grubość ramek i design są kolejnymi fundamentalnymi kwestiami, choć uzależnionymi już od indywidualnych możliwości i preferencji kupującego.

Telewizor z HDR – Ranking

Miejsce Telewizor z HDR Producent Cena
1.LG OLED55C8LGAktualna Cena
2.Sony KD-55XF9005SonyAktualna Cena
3.Samsung QE55Q6FNSamsungAktualna Cena
4.Philips 55POS9002/12PhilipsAktualna Cena
5.Panasonic TX-55FX780EPanasonicAktualna Cena

Słowem podsumowania

Technologia HDR to z pewnością rewolucja nie tylko marketingowa, jak w przypadku wielu, z jakimi mieliśmy na przestrzeni lat do czynienia. Jej ciągły rozwój technologiczny oraz powiększający się z dnia na dzień asortyment w pełni wspierających ją produkcji bez dwóch zdań zdaje się zachęcać do zakupu.

Jeśli więc jakość obrazu oraz głębię kolorów stawiamy na najwyższym miejscu, chcąc przy okazji kupić telewizor, który przez lata będzie oferował nam funkcjonalność na najwyższym poziomie – nie powinniśmy się długo zastanawiać nad sensem całego przedsięwzięcia. Standard HDR  zapewnia poziom realizmu, znajdujący się daleko poza zasięgiem możliwości tradycyjnych modeli. Nie będzie więc przesadą stwierdzić, że jest wart wydania większej ilości gotówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *