Telewizor OLED

Wybrać drogi telewizor LCD z mnóstwem bajerów, postawić na projektor do domu, który zaprezentuje obraz o przekątnej ponad 100 cali? A może kupić telewizor OLED? Topniejące ceny i coraz lepsza technologia OLED’ów powodują, że fani kina nie mają powodów do narzekania.

W artykule kompleksowo podpowiadamy, jak wybrać najlepszy telewizor OLED, aby nie żałować. Prezentujemy najpopularniejsze przedziały cenowe, piszemy, na co zwracać uwagę podczas wyboru, a także jakimi parametrami powinien charakteryzować się dobry telewizor wykonany w technologii OLED.

Czym jest telewizor OLED?

Telewizory wyposażone w matryce OLED umożliwiają precyzyjniejsze sterowanie światłem emitowanym przez pojedyncze piksele. Matryca umożliwia załączanie i wyłącznie poszczególnych pikseli, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie idealnej czerni oraz niezwykle wysokiego kontrastu – nieporównywalnie lepszych niż te, które oferują telewizory LCD.

Diody organiczne wykonane z polimerów zapewniają niezwykle wyraźny obraz, bez poświat, smug i innych świetlnych artefaktów. Każda z diod posiada własny filtr, który odpowiada za odpowiednią emisję koloru pojawiającego się na ekranie telewizora. W związku z taką konstrukcją matrycy, telewizory OLED są o wiele lżejsze i posiadają mniejsze gabaryty.

Telewizor OLED kontra LCD

Dynamiczny rozwój ekranów LCD powoduje, że uzyskują one coraz lepszą rozdzielczość oraz bogatszą paletę barw, które dościgają możliwości technologiczne OLED’ów. Mimo to nie przekroczą one pewnej bariery technologicznej – tak wysokiego kontrastu, jaki oferują matryce OLED.

Matryce LCD – nawet te LED’owe – nie są w stanie zagwarantować także tak bogatej i pełnej czerni, jaki zapewniają matryce OLED. Związane jest to ze sposobem podświetlania ciekłych kryształów. W sytuacji, gdy piksele emitują jasne światło, sąsiadujące z nimi piksele w pewnym stopniu również ulegają doświetleniu.

Czym jeszcze wyróżniają się telewizory OLED względem technologii LCD? Technologia ta zapewnia o wiele szerzy gamut barw RGB i sRBG – na tyle szeroki, że nie jest on możliwy do uzyskania przez nowoczesne telewizory LED. Do ich niewątpliwych zalet należy doliczyć także nawet 100-krotnie szybszy czas reakcji.

Wady telewizorów OLED

Wśród niezliczonych zalet telewizorów OLED możemy wyróżnić także kilka wad. Pierwszą z nich, która rzuca się w oczy, jest o wiele droższy proces produkcyjny, co powoduje, że finalnie tego typu ekrany są o wiele droższe od swoich LED’owych odpowiedników. Ceny telewizorów OLED bez problemu dochodzą do kilkunastu tysięcy złotych.

Drugą wadą – zwłaszcza wcześniejszych konstrukcji telewizorów – jest ograniczona trwałość związana z szybkim przepalaniem się pojedynczych pikseli. Na szczęście producenci metodycznie rozwiązują ten problem.

Na co zwracać uwagę kupując telewizor OLED?

Przekątna ekranu

Jeśli już wiemy, że chcemy kupić telewizor OLED, w drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na jego wielkość. Wybór przekątnej ekranu związany jest z kilkoma czynnikami. Należą do nich:

 • warunki przestrzenne,
 • budżet,
 • osobiste wymagania i oczekiwania.

Należy pamiętać, że im większy telewizor, tym wymaga on większej odległości widza od ekranu. Umieszczając duży 50+ calowy ekran w małym pomieszczeniu nie będziemy mogli w pełni cieszyć się komfortem oglądania. Wielkość ekranu musi być tak dobrana, by siedząc przed ekranem, możliwe było całkowite ogarnianie go wzrokiem bez zbytnich ruchów gałką oczną, a tym bardziej bez poruszania szyją. Wedle badań optymalny rozmiar przekątnej telewizora powinien mieć stosunek 1/3 długości odcinka między ekranem a sofą, fotelem lub kanapą.

Cena telewizora rośnie wykładniczo w stosunku do oferowanej przez niego przekątnej. Naturalnie, im większy ekran, tym większa jego cena. Jeśli zależy nam na odpowiednim współczynniku ceny do wymiarów i jednocześnie nie chcemy rezygnować z dużego ekranu, warto pomyśleć o 40 – 50 calowym telewizorze.

Rozdzielczość telewizora

Kolejny szalenie istotny aspekt, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Obecnie do wyboru mamy trzy sztandarowe technologie wyświetlania obrazu: HD Ready, Full HD oraz 4K (producenci już pracują nad technologią 12, a nawet 16K).

Decydując się na telewizor OLED, warto z miejsca odrzucić opcję rozdzielczości HD Ready. Obecnie odchodzi ona do lamusa, a takie telewizory są dynamicznie wypierane z rynku przez odbiorniki oferujące rozdzielczość Full HD. FHD to optymalne rozwiązanie, zwłaszcza gdy posiadamy ograniczony budżet.

Jeżeli zależy nam na możliwe najlepszej rozdzielczości wyświetlania obrazu, warto pokusić się o technologię 4K. Zapewni ona niemal dwukrotnie lepszą rozdzielczość niż Full HD i pozwoli wykorzystać pełny potencjał telewizora, odtwarzacza Blu-ray oraz konsoli nowej generacji. Pamiętajmy jednak, że wciąż (poza serwisami VOD) mało jest programów, które nadają w rozdzielczości 4K.

Odświeżanie obrazu

Im ekran odświeża obraz z większą częstotliwością, tym wyświetla on więcej klatek na sekundę, co determinuje lepszą płynność ruchu i mniejsze smużenie. Szybkie odświeżanie obrazu jest szczególnie rekomendowane podczas oglądania kina akcji i sportu. Obecnie podstawą są 60 Hz matryce, jednak wybierając telewizor OLED z wyższej półki, warto pokusić się o 100 lub 120 Hz odświeżanie. Na rynku znajdziemy również odbiorniki, które zaoferują nam odświeżanie obrazu na poziomie 240, a nawet 600 Hz.

Przedziały cenowe telewizorów OLED

Telewizory OLED to drogie odbiorniki. Najtańsze z nich kupimy za około 7000 złotych, podczas gdy TV z wyższej półki cenowej to koszt oscylujący w granicach nawet 20 tysięcy. Poniżej prezentujemy dwa najpopularniejsze przedziały cenowe OLEDów.

Jaki telewizor OLED do 7000 zł?

Pięć tysięcy to budżet, który pozwoli nam zakupić dość podstawowo wyposażony telewizor OLED o przekątnej oscylującej w granicach 50 – 55 cali. Będą to urządzenia oferujące jakość Full HD i dość proste systemy Smart TV. Tego typu odbiorniki obsługiwać będą większość portów oraz kodeków. Naturalnie matryce OLED zaoferują nam doskonałe wrażenia wizualne, niemniej jednak w kwocie do 7000 złotych nie możemy liczyć na maksymalne doznania. Większość tańszych OLEDów będzie oferować nam dość wolne odświeżanie obrazu, wolniejsze koprocesory graficzne i podstawowy zestaw technologii poprawiających wyświetlany obraz.

RankingTelewizor OLED do 7000 złProducentCena
1Philips 55OLED854PhilipsAktualna Cena
2LG OLED55B9SLALGAktualna Cena
3LG OLED55C9LGAktualna Cena
4LG OLED65B9SLALGAktualna Cena
5Sony KD-55AG8 (KD55AG8BAEP)SonyAktualna Cena

Jaki telewizor OLED do 10 000 zł?

Podany budżet otwiera przed nami o wiele więcej możliwości. Mając do dyspozycji 10000 zł, bez większych problemów kupimy solidne odbiorniki OLED wyposażone w wiele zaawansowanych technicznie funkcjonalności i oferujących ostry jak brzytwa obraz. W podanej cenie kupimy telewizory o przekątnej od 55 do 70 cali, oferujące jakość Premium UHD 4K, oferujących bogaty zestaw złączy i interfejsów, a także kompletny pakiet kodeków audio i wideo.
Jeśli szukasz telewizora oferującego maksimum możliwości i jednocześnie nie chcesz całkowicie rujnować domowego budżetu, telewizor OLED za 10 tysięcy to rozsądny wybór. W tej cenie uzyskasz doskonały odbiornik oferujący fenomenalny design, obsługujący technologię HDR i UHD Premium. Poza tym możesz liczyć na ogromny kontrast, szybkie odświeżanie obrazu powyżej 200 Hz i rozbudowany system Smart TV.

RankingTelewizor OLED do 10000 złProducentCena
1LG OLED55CX3LALGAktualna Cena
2Sony KD-55A8SonyAktualna Cena
3Sony KD65AG8BAEPSonyAktualna Cena
4Sony KD55AG9 (KD55AG9BAEP)SonyAktualna Cena
5LG OLED55GX3LALGAktualna Cena
Telewizor OLED do 10000 zł

Telewizor OLED do 10000 zł LG OLED55CX3LA

➾Szczegóły TOP1: LG OLED55CX3LA
Najlepsze zapytania:
 • telewizory oled
 • telewizor oled
 • telewizory oled 2017
 • oled opinie
 • Ranking Telewizorów OLED
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 opinie, średnia: 5,00 na 5)

Telewizor OLED - Opinie

 1. Zdecydowanie trzeba być na bierząco w tych wszystkich newsach. Ja np. nie wiedziałam o tych nowych telewizorach i nowej technologi i byłam przekonana, że teraz kupię sobie telewizor plazmowy a to się okazuje, że to będzie oled :) Najważniejsze, żeby dobrze działał, niczego innego nie oczekuje.

 2. Jeszcze nie słyszałam o tej technologii, jednak myślę, że to fajna sprawa. Teraz jest tyle urozmaiceń, że warto skorzystać z nich, żeby mieć wyższą jakość. Trochę za wysoka cena jeszcze, jak dla mnie, ale myślę, że warto kupować właśnie takie nowoczesne telewizory, bo to też widać później podczas oglądania.

 3. Żałuję, że nie byłem z moją żoną podczas zakupu LG z najnowszej serii OLED. Okazało się, że technologia OLED w połączeniu z 4K daje gorszy rezultat niż nasz 4-letni Full hd Sony w sypialni. Miała być rewolucja – jest klapa.
  – Słabej jakości plastiki skrzypią przy każdym przenoszeniu sprzętu.
  – Największym zarzutem jest nierównomierne podświetlanie fragmentów obrazu w okolicy ramki.
  – Obiecywaną głęboką czerń nie sposób ujrzeć.
  – Efekt ‘halo’ obecny jest podczas każdego seansu.

  ODRADZAM szczerze wszystkim zakup TV OLED’ów, dopóki technologia nie będzie naprawdę dopracowana. Na razie warto zainwestować w dobry LCD z równomiernym podświetleniem i przede wszystkim testować różne modele stacjonarnie, w sklepie.

  1. Ty oszolomie. Efekt nierownomiernosci podswietlenia w oled? Najpierw sprawdz co kupiles bo pewnie stary lcd sprzed 10 lat a nie oled tylko sprzedawca ci powiedzial ze to najnowszy. Oled nie ma warstwy podswietlajacej. Poczytaj najpierw o technologii a nie pierdzielisz farmazony ignorancie.

   1. Też się uśmiałem,wywalił siano nie wiadomo na co i pewnie jedzie po analogu z kablówki w abo za 50 zł.hiii

  2. Takich głupot nie pisał by ktoś kto ma elementarne wiadomości na temat ekranów OLED. Nierównomierne podświetlenie jest przy OLED ach niemożliwe bo tam nie występuje podświetlanie matrycy tylko każdy piksel świeci swoim światłem. Głębszej czerni niż na OLED nie da się uzyskać gdyż kolor czarny jest równoznaczny z wygaszeniem piksela. Ignorancja piszącego do kwadratu.

 4. …………………….trochę to dziwne jeszcze kilka dni temu w rankingu był ujęty
  model LG 55EG9A7V z roku 2017 a artykuł jest zzzz 2016.:)

  1. Author

   Telewizory w rankingu uaktualniane są na bieżąco, dlatego nie ma tam telewizorów, które zostały dodane w momencie opublikowania artykułu. Czasem też sam artykuł może zostać zaktualizowany, dopiero wtedy jego data się zmieni. Natomiast same telewizory zmieniają się ciągle, żeby ceny były aktualne no i same telewizory aktualne na dany miesiąc.

 5. Obsluga w sklepach w cale się nie zna na telewizorach co mają w sklepie, bo pytam jaka cena tego oleda LG B7 a ona mowi mi że to QLed a nie Oled, już nie rozrożniaja LG od Samsunga. Jak chcesz kupić nowy telewizor, to lepiej dokładnie przeczytać o nim na niezaleznych forach, blogach inernetowych. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *