Telewizor 42 cale

telewizor 42 cale

Telewizory 42 cale kilka lat temu były uważane za ogromne, natomiast dziś jest to raczej minimum jakie się kupuje do domu. Warto na początku wspomnieć, że oferta telewizorów 42 cale jest dość uboga. Znacznie popularniejsze są telewizory 40 cali oraz 43 cale i to w tych rozmiarach będzie z czego wybierać. Mimo wszystko w tym artykule skupimy się na najważniejszych kwestiach, na które powinniśmy zwrócić uwagę, podczas wybierania telewizora 42 cale.

Telewizor 42 cale – za ile?

Najtańsze telewizory 42 cale można kupić za około 1000 – 1500 złotych, natomiast lepiej wyposażone modele kosztują do około 2000 zł. Jeśli zdecydujesz się na wybór tańszego sprzętu, raczej nie możesz się spodziewać tego, że będzie miał on zaawansowane funkcje. Tańsze telewizory mają zwykle rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli, odświeżanie 100 Hz, moc głośników około 2 x 10 W. Największym minusem takiego sprzętu jest fakt, że oferuje on niską jakość dźwięku (ciche głośniki), a także może nie zachwycać oszczędnością prądu. Nie znajdziemy w nich także technologii Smart TV, która bardzo przydaje się, jeśli jesteś fanem oglądania filmów z internetu i korzystania z funkcji internetowych. Niektóre telewizory oferują Smart TV, ale ta technologia ma gorszą wydajność, niż w najmocniejszych modelach, co jest związane ze słabszymi parametrami. Ceny telewizorów zależą także od technologii wykonania ekranu.

Telewizor 42 cale – technologia LED

Dobry telewizor LED to sprzęt wykonany w technologii podobnej, jak LCD, w którym zastosowano podświetlenie diodami. W tańszych telewizorach znajdziesz podświetlenie krawędzi ekranu (Edge LED), a w droższych podświetlony jest cały ekran (Full LED). Drugie rozwiązanie jest oczywiście znacznie lepsze, bo podświetla bardzo równomiernie cały ekran, a nie tylko jego część.

Ranking telewizorów LED 42 cale

Telewizor 42 cale – technologia OLED

OLED to jeszcze nowsza technologia, w której źródłem światła nie są same diody, a bezpośrednio piksele. Pozwala to na osiągnięcie lepszych kolorów, wyższego kontrastu i ciemniejszej czerni. Telewizory OLED nie mają warstwy podświetlającej, która powoduje zniekształcenia obrazu. Diody OLED są energooszczędne, jednak ich cena jest na tyle wysoka, że niewiele osób decyduje się na ich zakup. Naszym zdaniem, w tej chwili bardziej opłaca się zakup telewizora o przekątnej 42 cale wykonanego w technologi LED. OLED to na tyle nowa technologia, że w przyszłości można spodziewać się dużego spadku cen produktów.

Telewizor 42 cale plazmowe

Telewizory plazmowe okazały się niewypałem rynkowym i mimo ogromnych nakładów na ich promocję, nigdy nie udało im się przebić technologii LED. Minusem tego sprzętu jest wysoka cena produkcji, która nie daje dużej różnicy, w stosunku do innych telewizorów. Plazmy przestały być opłacalne dla firm, które je produkują, dlatego w 2014 roku firma Panasonic jako ostatnia zaprzestała ich produkcji. Jeśli znajdziesz w sklepie taki telewizor, zwróć uwagę na to, że oferuje on bardzo niską rozdzielczość, a widoczność jest optymalna dopiero w nocy. Naszym zdaniem, technologia telewizorów plazmowych zostanie zastąpiona modelami OLED.

Telewizor 42 cale – częstotliwość odświeżania

Częstotliwość odświeżania to dla producentów telewizorów kolejny haczyk, na który próbują oni złapać nowych klientów. Obecnie telewizory oferują tak szybkie odświeżanie, że nie ma człowieka, który potrafiłby odróżnić dwa nowe modele oferujące różne odświeżanie. Można powiedzieć, że obojętnie, który model wybierzesz, będziesz zadowolony.

Telewizor 42 cale – funkcje

Znacznie bardziej od bardzo szybkiego odświeżania przydaje się opcją łączenia telewizora z bezprzewodowym internetem. Dobry telewizor 42 cale z Wi-Fi pozwoli na wygodne oglądanie filmów z YouTube oraz obsługiwanie gier i prostych programów.

Ranking telewizorów 42 cale ze Smart TV i Wi-Fi

Telewizory różnią się szybkością działania Smart TV i Internetu i jeśli jest to dla Ciebie bardzo ważny element, przed zakupem przeczytaj opinie na temat działania tych systemów. Warto zwrócić uwagę także na to, czy telewizor został wyposażony w tuner, pozwalający na odbieranie kanałów telewizji naziemnej.

Telewizor 42 cale – jakie złącza?

Złącza pozwalają na rozszerzenie możliwości telewizora, dlatego warto postawić na model, który ma ich jak najwięcej. Jeśli będzie brakowało któregoś z nich, będziesz musiał na przykład przełączać kabel od konsoli lub odtwarzacza DVD za każdym razem, gdy będziesz chciał wykorzystać jeden z tych sprzętów.

Złącza powinny być łatwo dostępne – jeśli znajdują się z tyłu telewizora, będziesz musiał go przesuwać, co przy 42 calach jest niewygodne. Dobry telewizor 42 cale powinien mieć złącze kilka złącz HDMI, jedno lub więcej złącz USB i złącze na karty SD. Jeśli masz na przykład starszy sprzęt DVD, który chcesz podłączyć do telewizora, musi mieć on złącze S-Video, Euro (scart) i Composite Video. Większość nowych telewizorów nie ma już tych złącz, ponieważ wyszły one zupełnie z użycia.

Uzbrojony w tę wiedzę, możesz śmiało iść do sklepu i wybrać najlepszy telewizor.

Na koniec jeszcze hit ostatnich miesięcy, czyli telewizory z rozdzielczością 4k.

Telewizor 42 cale - Opinie (2 komentarze)

  1. Wprowadziliśmy się ostatnio do mieszkania w kamienicy. Salon jest naprawdę przestronny, ma ponad 30 metrów kwadratowych. Telewizor zatem musiał być sporych rozmiarów. Wybór padła na dobry telewizor 42 cale. Zdecydowaliśmy się na najlepszy czyli w naszym odczuciu na Samsunga. Naprawdę daje radę, a kolory to magia.

  2. Jaki telewizor 42 cale wybrać? Wydaje mi się, że to jest naprawdę optymalna wielkość jeżeli chodzi o telewizor. Nie chciałabym w domu większego. My zdecydowaliśmy się na telewizor od Sony. Po porównaniu obrazów z różnych firm, ten wydawał mi się najlepszy i najprzyjemniejszy dla oka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *