Telewizor do PS4

telewizor do ps4 konsoli

Odpowiedni telewizor do PlayStation 4 to gwarancja udanej i komfortowej rozgrywki, a także wyciśnięcia z niej wszystkiego, co ma nam do zaoferowania konsola nowej generacji. Grać możemy na każdym telewizorze wyposażonym w odpowiednie porty. Jednak czy taka gra będzie satysfakcjonująca? Absolutnie. W artykule podpowiadamy, jaki telewizor do PS4 kupić.

Rozmiar telewizora do PS4 – jaki wybrać?

Wielkość telewizora to sprawa mocno indywidualna, zależna od osobistych preferencji oraz warunków przestrzennych. Kupno zbyt małego telewizora znacznie zredukuje komfort grania – podobnie jak zakup zbyt dużego odbiornika, który spowoduje, że nie ogarniemy całego ekranu. Oczywiście wielkość telewizora znacząco wpływa na jego cenę. Do wygodnego grania na PS4 w odległości 2 – 4 m od odbiornika możemy zaopatrzyć się w telewizory o przekątnej od 50 do 65 cali. Taka wielkość zadowoli większość graczy, jednocześnie nie rujnując domowego budżetu.

Rozdzielczość telewizora do PS4

Konsola PlayStation 4 wspiera rozdzielczość 4K oraz HDR. Dlatego też, by zmaksymalizować wrażenia wizualne, warto pokusić się o urządzenie, które wspiera te technologie, zwłaszcza, gdy zamierzamy grać na ekranie większym niż 50 cali.

Coraz więcej kart graficznych implementowanych w nowych telewizorach radzi sobie z obciążeniem w postaci wyświetlania obrazu w 4K wychodzącego z konsoli PS4. Poza tym za 4K przemawia również wypuszczanie coraz większej ilości filmów obsługujących tę technologię. Full HD w dziedzinie cyfrowej rozrywki powoli odchodzi do lamusa.

Wspomnieliśmy o technologii HDR. Jest to szeroki zakres tonalny, przez co telewizor wspierający tę technologię zapewnia o wiele bardziej realistyczny obraz. Technologia HDR rozwija skrzydła zwłaszcza przy grach oferujących zaawansowane możliwości graficzne.

Telewizor Smart TV a PS4

Systemy Smart TV wciąż cierpią na wiek dziecięcy technologii oraz duże rozdrobnienie wśród obsługiwanych platform systemowych. Wiele tańszych telewizorów posiada systemy, które działają dość powolnie, nie oferują odpowiednio bogatej funkcjonalności, czy są mało stabilne. Oczywiście w telewizorach z wyższej półki cenowej problemy te są eliminowane. Przykładowo Smart TV funkcjonujące na systemie Tizen od Samsunga działa rewelacyjnie.

Niemniej jednak obecność Smart TV w przypadku telewizorów, które będą wykorzystywane głównie do grania na PS4, nie jest koniecznością. Domowym centrum multimedialnym stanie się przecież konsola, przez co Smart TV może okazać się zbędną funkcjonalnością.

Telewizor do PS4 – jaka matryca?

Wybór matrycy to niezwykle ważna kwestia. Obecnie na rynku spotkamy się głównie z telewizorami LCD LED oraz OLED. Telewizory OLED oferują o wiele lepsze parametry, żywsze kolory i o wiele głębszą czerń. Ich podstawowymi wadami jest o wiele wyższa cena oraz nieco gorsza jasność. Niemniej jednak jest to obecnie topowa technologia.

Telewizory LED LCD są powszechniejsze i tańsze. Wśród nich wyróżniamy dwa typy matryc: VA i IPS. Do grania na PS4 warto pokusić się o matrycę VA, która oferuje lepszy kontrast. Dobrym uzupełnieniem matrycy będzie implementacja technologii kropek kwantowych, które pozwolą uzyskać szerszy gamut barw i żywsze kolory.

Będąc w temacie matryc, należy zwrócić uwagę również na tempo ich odświeżania. Im matryca szybciej będzie odświeżać obraz, tym obraz przesyłany z konsoli będzie płynniejszy i wolny od smużenia. Warto postawić na telewizor oferujący odświeżanie na poziomie minimum 100 – 120 Hz.

Input lag – najważniejszy parametr podczas wybierania telewizora do PS4

Bezsprzecznie najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, dobierając telewizor do grania na konsoli, jest tzw. input lag. Parametr ten określa opóźnienie między przesyłanym sygnałem, a wyświetlanym obrazem. Podczas grania nawet kilka milisekund może przesądzić o wygranej lub porażce – zwłaszcza podczas grania online. Telewizor do PS4 powinien odznaczać się opóźnieniem na poziomie nie większym niż 40 ms, a doskonałym wynikiem jest input lag oscylujący w granicach 20 ms. Odbiornik o opóźnieniu 70 ms i większym znacząco utrudni rozgrywkę i obniży jej atrakcyjność.

Poniżej wybrane zostały telewizory z wartością input lag około 20 ms o rozmiarach 49 cali i 55 cali. Podzielone są na 3 kategorie cenowe. Przy nazwie każdego modelu jest podana jego wartość input lag.

Jaki telewizor do PS4 do 2000 zł?

2000 złotych to mogłoby się wydawać dość ograniczony budżet, który nie pozwoli nam kupić dobrego telewizora do PS4. Ale wcale tak nie musi być. Sprawdźcie poniższe telewizory i wybierzcie te, których parametry (poza input lag) i funkcjonalności odpowiadają Wam najbardziej.

PozycjaTelewizor do PS4ProducentCena
1Sony KDL-49WE750 – 18 msSonyAktualna Cena
2Samsung UE49MU6402 – 21 msSamsungAktualna Cena
3Samsung UE55MU6172 – 21 msSamsungAktualna Cena
4Samsung UE55MU6102 – 21 msSamsungAktualna Cena

Jaki telewizor do PS4 do 3000-4000 zł?

W tej cenie będziemy w stanie kupić bardzo dobry telewizor do gier. Za 3000-4000 zł kupimy solidne odbiorniki ze średniej i nieco wyższej półki cenowej oferujące wielkość na poziomie 49 – 55 cali, technologię OLED, 4K, HDR i dużą częstotliwość odświeżania powyżej 120 Hz. W tej klasie cenowej nie może zabraknąć również mnóstwo obsługiwanych kodeków, funkcjonalnego systemu Smart TV oraz bogatej ilości portów i interfejsów.

PozycjaTelewizor do PS4ProducentCena
1Samsung UE55MU6402 – 18 msSamsungAktualna Cena
2Sony KD-55XE7005 – 21 msSonyAktualna Cena
3Panasonic TX 55EX600E – 19 msPanasonicAktualna Cena
4Samsung UE55MU6472 – 18 msSamsungAktualna Cena
5Samsung UE55MU6502 – 21 msSamsungAktualna Cena

Jaki telewizor do PS4 za 5000 zł i więcej?

Mając do dyspozycji 5000 zł i więcej, będziemy w stanie kupić 49 – 55 calowy telewizor oferujący matrycę QLED i OLED, obsługujący 4K i HDR, a także wyposażony w najlepsze systemy Smart TV. Taki budżet pozwoli na zakup niemal idealnego odbiornika do grania na konsoli PlayStation 4.

PozycjaTelewizor do PS4ProducentCena
1LG 55SJ810V – 15 msLGAktualna Cena
2LG 55SJ8500 – 15 msLGAktualna Cena
3LG OLED55B7V – 21 msLGAktualna Cena

Telewizor do PS4 - Opinie (3 komentarze)

  1. Mój brat bardzo dużo gra na konsoli. Można powiedzieć, że każdy wolny wieczór spędza właśnie w ten sposób. Moim zdaniem powinien poświęcić trochę czasu na inne pasje, ale co tam.. jak chce! Ostatnio wybrał widocznie dobry telewizor do PS4, sama grałam z nim i efekty naprawdę robią wrażenie. Obraz jest idealny.

  2. Niskie te input lagi, ale może jakiś użytkownik się faktycznie wypowie tutaj, może ktoś ma jeden z tych telewizorów i te wartości przekładają się rzeczywiście na dobre granie.

  3. Ja akurat wymieniałem dziś PS w media expercie na tego PS4 Pro, podobieralem te wszystkie akcesoria z bonu i tak sobie pomyslalem, ze teraz to chyba czas na nowy telewizor…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *