telewizor jako monitor do komputera

Czy telewizor posłuży jako monitor do grania w gry? Oczywiście. Dzięki unifikacji produkowanych wyświetlaczy, bez problemu podłączymy telewizor do komputera i na odwrót – zaprzęgniemy monitor do oglądania filmów.

Czy jednak każdy telewizor nada się do podłączenia do PC’ta i wyświetlania tego, co mam u do przekazania GPU? Niekoniecznie. Decydując się na taki zakup, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników.

W artykule doradzamy, czy rzeczywiście warto kupić telewizor do komputera, w jakich przedziałach cenowych szukać takiego TV, a także, na jakie cechy, aspekty i parametry zwracać uwagę przy zakupie.

Telewizor jako monitor – plusy i minusy tego rozwiązania

+ Szerszy asortyment

Do podstawowych plusów możemy zaliczyć fakt, że biorąc pod uwagę połączenie komputera z monitorem, nasze możliwości wyboru znacząco rosną. Nie ograniczamy się wtedy tylko do rynku monitorów, a zyskujemy dostęp do potężnego asortymentu producentów telewizorów.

+ dwukrotnie lepszy stosunek wielkości do ceny

Bez problemu znajdziemy również stosunkowo tanie duże ekrany. Decydując się na 42-calowy monitor, przyszłoby nam zapłacić małą fortunę, podczas gdy 42-calowy telewizor będzie nawet dwukrotnie tańszy.

+ Wielozadaniowość

TV podłączony do komputera może służyć do wyświetlania treści przesyłanych z blaszaka, a po chwili, zmieniając kanał lub port, bez problemu obejrzymy na nim telewizję. Podobnie szeroką funkcjonalność uzyskamy, podłączając monitor do TV i komputera jednocześnie.

– Trudniej dopasować TV do PC

Monitory to wyświetlacze dedykowane komputerom, natomiast nadrzędnym zadaniem telewizora jest wyświetlanie filmów i obrazów z dekoderów, portali streamujących lub urządzeń zewnętrznych. Decydując się na kupno telewizora, który będzie pełnił funkcję monitora do PC’ta, niekiedy będziemy zmuszeni dłuższej studiować specyfikację swojego komputera i wyświetlacza, który zamierzamy kupić.

– Łatwo o wpadkę

Do pracy na komputerze – a zwłaszcza do gier – należy kupić telewizor oferujący stosunkowo dobre parametry – i nie chodzi tu wyłącznie o rozdzielczość, czy ilość cali. Bez zaplecza wiedzy, łatwo o kupno telewizora, którego matryca nie będzie nadawać się ani do komfortowej pracy biurowej, ani tym bardziej do grania w dynamiczne gry. Dlatego też zapraszamy do dalszej części artykułu, w której wyjaśniamy, jak dobrze kupić telewizor, który będzie pełnił funkcję monitora.

Na co zwracać uwagę wybierając telewizor jako monitor do komputera?

Wybierając telewizor do komputera, należy dokładnie zastanowić się, czego od niego będziemy oczekiwać. Do kluczowych parametrów, na jakie trzeba zwrócić uwagę, należą: typ wyświetlacza, jego przekątna, rozdzielczość, opóźnienie, próbkowanie kolorów, częstotliwość taktowania matrycy, obsługiwane porty i interfejsy.

Typ wyświetlacza

Szperając po asortymencie czołowych producentów, najczęściej spotkamy się z telewizorami LCD, LED i OLED. Która technologia okaże się najlepszą w przypadku wykorzystywania telewizora jako monitora?

Oczywiście nie powinniśmy patrzeć na przestarzałe technologie typu LCD. Wyświetlacze ciekłokrystaliczne (LCD) muszą przetworzyć dużą ilość procesów, zanim przedstawią finalny obraz. Skutkuje to powstawaniem dużych opóźnień (input lagów), które są niemile widziane w telewizorach, a zwłaszcza w telewizorach używanych jako monitory. Poza tym ekrany LCD oferują kiepskie odwzorowanie gamutu barw i niewielki kontrast. Wobec powyższych cech, ekrany LCD powoli odchodzą w zapomnienie.

Ich następcami są natomiast relatywnie tanie i bardzo przyzwoite ekrany LED. To właśnie tutaj powinniśmy rozpocząć nasze poszukiwania. W wyświetlaczach LED za podświetlenie odpowiadają oczywiście diody LED, co przyczyniło się do zmniejszenia gabarytów telewizorów, poprawiło ich energooszczędność i oczywiście parametry obrazu. Telewizory LED oferują bardzo dobre odwzorowanie kolorów i kontrast. Ich podstawowym problemem jest słabe wyświetlanie czerni i jasnych elementów na ciemnym tle.

Ranking telewizorów jako monitor do komputera

Technologia OLED jest już z nami od dłuższego czasu, jednak nadal uważana jest za jedną z lepszych i niestety najdroższych. OLEDy oferują doskonały kontrast, świetnie odwzorowują czarny kolor oraz inne z szerokiej palety barw. Poza tym pobierają małe ilości energii elektrycznej. Główną ich wadą jest wspomniana ogromna cena.

Rozdzielczość

Wiadomo – im większa, tym lepiej. Otóż nie zawsze i nie w przypadku wysilonej już karty graficznej naszego komputera. Gamingowe laptopy – nawet najlepsze high-endy nie wyświetlają obrazu w większych rozdzielczościach niż Full HD (ewentualnie QHD). Dlaczego? Otóż bardzo duże rozdzielczości drastycznie obciążają kartę graficzną, która w przypadku grania w gry zwyczajnie nie da sobie rady.

Wobec tego warto decydować się na telewizory oferujące jakość Full HD. Na obecną chwilę i obecne możliwości GPU, jest to optymalna wartość.

Opóźnienie (Input lag)

Nie jest to jeden z głównych parametrów podawanych przez producentów telewizorów, jednak przed zakupem należy sprawdzić, ile wynosi input lag. Parametr ten określa, jak wiele czasu upływa między przesłaniem wygenerowanego sygnału z komputera do wyświetlenia klatki na telewizorze. Często, aby zmniejszyć input lag, musimy liczyć się (zwłaszcza w tańszych telewizorach) z pogorszeniem jakości obrazu. Powinniśmy szukać telewizora oferującego opóźnienie na poziomie nie większym niż 20 ms.

Porty i interfejsy

Warto sprawdzić, ile telewizor obsługuje portów i interfejsów. Absolutnym minimum powinno być kilka – co najmniej 3 porty HDMI i minimum jeden DisplayPort. Najlepiej, aby telewizor był wyposażony w nowe wersje tych portów – HDMI 2.0 i DisplayPort 1.3. Im nowsza wersja portów przesyłających sygnał audio/wideo, tym wyższa przepustowość łącza.

W kwestii interfejsów bezprzewodowych dobrym pomysłem jest zakup telewizora wyposażonego w moduł Wi-Fi. W przypadku połączonego przewodowo telewizora z komputerem, obecność modułu Wi-Fi nie zrobi nam większej różnicy. Dostęp do sieci bezprzewodowej wpłynie jednak na łatwość parowania z urządzeniami mobilnymi, czy kinem domowym. Dzięki temu w prosty sposób będziemy mogli streamować obraz ze smartfona, laptopa, czy tabletu – o ile telewizor wspiera funkcję streamingu.

Telewizor jako monitor do komputera - Opinie (3 komentarze)

  1. Ja jestem fotografem i dodatkowo nagrywam filmy. Telewizora jako monitora używam często żeby zobaczyć efekt wykonanej pracy. Wtedy też dokładnie widzę w jaki sposób materiał będzie odebrany przez klienta. Takie rozwiązanie polecam, chociaż wybór odpowiedniego telewizora to też spory problem i wyzwanie.

  2. Ten artykuł nie porusza najważneijszej kwesti jakim jest kompersja Chroma która powinna być klasy 4.4.4, rzadko stosowana w TV . TV z popularnym chroma 4.2.0 będa miały rozmyte czcionki. na stronach zagranicznych są informacje niestety dotyczą one modeli z rynku USA a producenci nie podają tej specyfikacji.

  3. Dla mnie najlepszy telewizor jako monitor do komputera musi być przede wszystkim dobrych rozmiarów i nie bardzo prostokątny. Zbyt mocno rozciągnięty rozmiar mi się nie podoba. Dobry telewizor jako monitor do komputera nie może być zbyt drogi. Dla mnie jako dla studenta musi być w budżecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *