Telewizor Smart TV

Telewizor Smart TV

Smart TV ostatnio stały się popularnym tematem. Na rynku ciężko spotkać teraz nowy telewizor, który nie byłby choć trochę „smart”. Obecnie telewizory są urządzeniami interaktywnymi. Oglądanie na nich telewizji jest tylko jedną z licznych funkcji, które oferują. Odbiorniki TV stały się kombajnami multimedialnymi, a podłączone do sieci dają użytkownikom naprawdę dużo funkcji i opcji.

Czym dokładnie jest Smart TV?

Smart TV w dużym skrócie łączy zalety dostępu do internetu (Internet Rzeczy) z tradycyjnym sygnałem telewizyjnym. Za pomocą inteligentnego odbiornika można przeglądać skrzynkę e-mail, portale społecznościowe, serwis YouTube, Spotify, odbierać i wykonywać połączenia głosowe i wideo przez programy Skype oraz Hangouts.

Poza tym inteligentny telewizor daje użytkownikom dostęp do VOD, przeglądarki internetowej i telewizji internetowej. Dzięki dobremu Smart TV można również pograć w gry i odpalić parę aplikacji. Ciekawą funkcją jest współdzielenie ekranu komputera na dużym wyświetlaczu smart telewizora, przez co granie nabiera zupełnie nowego znaczenia. Cała funkcjonalność inteligentnego odbiornika uzależniona jest od oprogramowania. Nie ma uniwersalnego systemu, na którym działają inteligentne telewizory, każdy producent stara się rozwijać własną platformę.

Warunkiem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania wszystkich smart funkcji jest dostęp do w miarę szybkiego łącza internetowego, przez które streamowana jest telewizja czy muzyka.

Na co zwracać uwagę przy zakupie najlepszego Smart TV?

Smart TV to w dalszym ciągu kawał ogromnego ekranu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego parametry, a dopiero potem zainteresować się funkcjami „smart”. Warto dowiedzieć się, na jakim oprogramowaniu działa sprzęt, do jakich usług VOD ma dostęp, jak działa poruszanie się po systemie, jakie inne, ciekawe funkcje oferuje. Należy pamiętać, że przy wyborze konkretnego inteligentnego telewizora, jesteśmy przykuci do konkretnej firmy i jej oprogramowania.

Smart TV Alliance

Jest to porozumienie, które powstało przez zbyt duże rozdrobnienie systemowe. Producenci podpisali ugodę, która ujednoliciła standardy i pozwoliła na wypracowanie wspólnego środowiska telewizorów smart. Dzięki sojuszowi ten segment rynku zaczął znacznie szybciej się rozwijać, a dzięki współpracy, firmy mogą opracowywać wspólne, lepsze i spójne rozwiązania technologiczne. Obecnie do tej grupy i jednocześnie do czołowych producentów Smart TV należą: IBM, Panasonic, TP Vision, Toshiba, LB i Philips.

Czy to już czas na Smart TV?

Możliwości inteligentnych telewizorów rosną z roku na rok. Obecnie lepsze modele odbiorników przejmują funkcje urządzeń, w które niedawno trzeba było się zaopatrywać samodzielnie. W smart TV znajdziemy niemal wszystkie tunery, opcje PVR, TimeShift, sporej pojemności dyski twarde, tryby wyświetlania zdjęć, niczym ogromna, cyfrowa ramka do zdjęć.

Za pomocą telewizora możemy sterować innymi urządzeniami podpiętymi do internetu i na odwrót. Inteligentnymi telewizorami można sterować za pomocą głosu, gestów, myszy, klawiatury, pilotów z żyroskopem, padów, smartfon, laptopów, czy komputerów.

Równie ciekawą funkcją jest zorientowanie modułowe inteligentnych telewizorów. Jeśli będziemy chcieli rozwinąć funkcje swojego smart TV, wystarczy, że podepniemy odpowiedni moduł, który usprawni hardware oraz software. Taki moduł o nazwie Evolution Kit oferuje firma Sony.

Inteligentne telewizory w Polsce

Główną barierą, która odstrasza konsumentów, są ogromne ceny smart TV. Przez tyle lat istnienia smart TV na rynku, wielu musiało obejść się smakiem. Jednak teraz, gdy ceny znacząco spadły, a inteligentne telewizory zyskały na popularności, warto ponownie rozważyć zakup któregoś z nich.

Obecnie najtańsze inteligentne 22-calowe telewizory kosztują lekko ponad 1 tysiąc złotych, a ich funkcjonalność stoi na dosyć wysokim poziomie. W tej cenie znajdziemy moduł PVR, TimeShift, obsługę Wi-Fi Direct, DLNA, funkcje Antynet oraz obsługę telewizji hybrydowej HbbTV. Poza tym najtańsze Smart TV obsługują wszystkie najpopularniejsze nośniki multimedialne.

Kolejna półka Smart TV zaczyna się od około 3 tysięcy złotych i poza wymienionymi funkcjami oferuje również funkcje robienia zdjęć, poruszania się po menu telewizora za pomocą gestów, wykonywanie wideorozmów i połączeń.

Od 5 tysięcy złotych dostaniemy najlepsze inteligentne telewizory. Oferują najnowocześniejsze zdobycze technologiczne, takie jak ambient light, rozdzielczość 4K, rozbudowywanie modułowe, funkcje odblokowywania urządzenia za pomocą skanowania twarzy, jednoczesne oglądanie obrazów z kilku różnych źródeł i inne, ciekawe funkcje.

Warto kupić Smart TV?

Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych. Należy pamiętać, że poza samą, sporą ceną zakupu, dochodzą jeszcze koszta pobieranego prądu. Mimo sporej obniżki cen i rosnącej popularności Smart TV w Polsce, warto jeszcze raz zastanowić się, czy inteligentny telewizor jest nam koniecznie potrzebny. Moim zdaniem warto jeszcze trochę poczekać, aż Smart TV będą jeszcze bardziej „smart”, poobserwować rynek i dozbroić się w gotówkę.

Telewizor Smart TV – Ranking 2017

TOP 5 Model (Telewizor Smart TV) Producent Cena
1.Samsung UE55J6370SamsungAktualna Cena
2.Sony KDL-55W755CSonyAktualna Cena
3.LG 55UH605VLGAktualna Cena
4.Samsung UE55H6400SamsungAktualna Cena
5.Panasonic TX-55C320EPanasonicAktualna Cena

Telewizor Smart TV - Opinie (3 komentarze)

  1. Myślałam, że telewizor smart tv nie będzie mnie interesował. Nie zawsze jestem na czasie z takimi nowościami, a nowe technologie nie robią na mnie dużego wrażenia.. Jednak! Widziałam smart tv na żywo, korzystałam z niego i to dla mnie wielkie WOW! Myślę, że niedługo skuszę się na taki telewizor.

  2. Mam taki Smart TV od Samsunga i jestem z niego zadowolona. Jakość oglądania co prawda taka sama jak w innych (jak dla mnie) ale można skorzystać z dodatkowych funkcji, które u nas w domu są często wykorzystywane.

  3. Ja także polecam Smart TV Samsunga. Użytkuję takowego z internetem od pieciulat z nieustającą satysfakcja…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *