Telewizor 75 cali

Telewizor jest uważany za niezbędny element wyposażenia każdego mieszkania. Jakie według Ciebie są jego najistotniejsze cechy? Kiedy zapada decyzja o zakupie nowego sprzętu, zapewne swoje poszukiwania rozpoczniesz od ustalenia wielkości ekranu. W przypadku telewizora rozpowszechniona jest opinia, że im większy, tym lepszy. Dlatego twoją uwagę może przykuć telewizor 75 cali. Co powinieneś wziąć pod uwagę, dokonując wyboru tak dużego i na pewno kosztownego urządzenia?

Telewizor 75 cali a wielkość pomieszczenia

Należy pamiętać, że telewizory 75 cali mają spore rozmiary, więc najlepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach. Powinieneś więc wziąć pod uwagę, czy dysponujesz wystarczającą ilością miejsca, żeby zamontować odbiornik, a potem oglądać go w odpowiedniej odległości. Oto niezbędne informacje, które pomogą ci to ocenić:

Wymiary telewizora 75 cali w cm

W przypadku większości modeli:

Przekątna ekranu – 189 cm

Szerokość – około 168 cm

Wysokość bez podstawy – około 96 cm

Wysokość z podstawą – około 105 cm

Głębokość bez podstawy około 6 cm

Głębokość z podstawą – 35-40 cm.

Z jakiej odległości oglądać telewizor 75 cali?

Zalecana odległość oczu od telewizora jest uzależniona przynajmniej od dwóch czynników: przekątnej ekranu oraz rozdzielczości. Wszystkie dobre telewizory 75 cali są wykonane w technologii 4K UHD, więc w takim przypadku – według powszechnie dostępnych kalkulatorów – optymalna odległość oczu od ekranu powinna wynosić 158-315 cm. Przed zakupem sprawdź najlepszą lokalizację w domu dla twojego nowego telewizora 75 cali, co pozwoli ci jak najbardziej komfortowo odbierać obraz.

Na jakiej wysokości telewizor 75 cali umieścić?

Umiejscowienie telewizora ma istotne znaczenie dla wygody użytkownika. Umieszczenie go na nieodpowiedniej wysokości może powodować konieczność nadmiernego podnoszenia głowy do góry lub opuszczania jej w dół, a co za tym idzie szybsze zmęczenie, a nawet ból czy drętwienie szyi i barku. A zatem wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od pozycji zajmowanej przez oglądającego.

Przyjmuje się zasadę, że telewizor powinien być postawiony lub powieszony na ścianie na takiej wysokości, aby środek ekranu był na wysokości oczu widza. W przypadku salonu lub pokoju dziennego najczęściej ogląda się tam telewizor, siedząc na kanapie lub fotelu. Najprościej więc zmierzyć odległość osi oczu od podłogi i tak powiesić telewizor, żeby jego środek wypadł na tej samej wysokości. Jeśli domownicy są różnego wzrostu, można przyjąć średnią wysokość. Zazwyczaj będzie to nieco ponad 1 metr. W przypadku dużych odległości wysokość można zwiększyć, gdyż nie wpłynie to znacząco na kąt patrzenia. Ważne jednak, żeby dla pozycji siedzącej linia oczu nigdy nie była niżej, niż dolna krawędź telewizora.

Z kolei, jeśli chcesz zamontować telewizor 75 cali np.: w kuchni (takich osób pewnie za dużo nie będzie), pamiętaj o tym, że sporo czasu spędzasz tam w pozycji stojącej, co może skłonić cię do umieszczenia do wyżej niż w salonie.

Trochę inna sytuacja panuje w sypialni, gdzie telewizor najczęściej ogląda się z pozycji leżącej. Wtedy należy go umieścić dużo wyżej, nawet na wysokości 180 cm od podłogi.

Zamocowanie telewizora jest możliwe na dwa sposoby:

 • Poprzez postawienie go na szafce RTV z wykorzystaniem podstawy / stopy.
 • Poprzez zawieszenie na ścianie z wykorzystaniem specjalnego uchwytu. Uchwyt można dokupić niezależnie od telewizora. Uchwyty do telewizorów są standaryzowane według systemu VESA, więc pasują do większości telewizorów, warto jednak przed zakupem uchwytu sprawdzić w specyfikacji sprzętu, czy producent RTV to wyszczególnia.

Parametry obrazu w telewizorach 75 cali

Rozdzielczość

Rozdzielczość jest jednym z podstawowym parametrem decydującym o jakości obrazu.

Rozdzielczość oznacza ilość pikseli przypadających na całą powierzchnię ekranu. Rozdzielczość oznacza się jako iloczyn ilości pikseli w poziomie i ilości pikseli w pionie.

Najbardziej popularne typy rozdzielczości obrazu występujące we współczesnych urządzeniach to:

HD (High-Definition)1280 X 720 pikseli
Full HD1920 x 1080 pikseli
UHD (Ultra HD)3840 x 2160 pikseli
4K4096 x 2160 pikseli

Szukając sprzętu o wysokiej rozdzielczości, najczęściej natkniesz się na telewizor 4K 75 cali.

Warto zaznaczyć, że rzeczywisty standard 4K występuje w salach kinowych, natomiast urządzenia do użytku komercyjnego / domowego mają rozdzielczość UHD. Jednak większość producentów sprzętu RTV nadaje im handlową nazwę 4K UHD 3840 x 2160.

Z kolei najlepszy telewizor 75 cali będzie miał rozdzielczość 8K UHD, czyli 7680 x 4320,  jednak na taki sprzęt trzeba już wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Telewizory LCD

Jeszcze do niedawna najbardziej popularne w sprzedaży były telewizory LCD (Liquid Crystal Display), w których do wyświetlania wykorzystuje się ciekłe kryształy. Matryca LCD wymaga podświetlenia niezależnym źródłem światła. W starszych typach telewizorów podświetlenie było zapewnione za pomocą świetlówki.

Telewizory LED

Obecnie w ofercie producentów sprzętu RTV nie ma już typowych telewizorów LCD, lecz jedynie takie określane mianem LED.  W gruncie rzeczy nadal są to urządzenia z matrycą ciekłokrystaliczną LCD, z tym że zamiast świetlówki, do jej podświetlenia wykorzystuje się diody LED.

W zależności od ilości i rozmieszczenia diod rozróżniamy matryce z podświetleniem LED krawędziowym (Edge LED) oraz pełnym (Full LED).

Zaletą podświetlania Egde LED jest to, że matryca jest niezwykle cienka, przez co telewizor cechuje się smukłą obudową, ale jako wadę tego rozwiązania można uznać nierównomierne podświetlenie matrycy.

W przypadku podświetlania Full LED diody są umieszczone na całej płaszczyźnie matrycy, co powoduje, że telewizor musi mieć głębszą obudowę (inaczej mówiąc bardziej odstającą od ściany), ale za to jakość obrazu jest dużo lepsza.

Telewizory OLED

Ostatnio coraz większą popularność na rynku zyskują telewizory OLED (organic light-emitting diode). Technologia ta polega na tym, że matryca jest wykonana z diod organicznych, gdzie każdy piksel składa się z trzech diod w kolorach: niebieskim, czerwonym i zielonym. Poszczególne piksele generują niezależnie własne światło, a więc matryca nie wymaga dodatkowego podświetlenia. Wpływa to znacząco na lepszą luminację (jasność), intensywność kolorów, kontrast oraz głębokość czerni.

Chcesz kupić telewizor OLED 75 cali? Największy wybór w tej technologii podświetlania występuje w telewizorach o przekątnej ekranu maksymalnie 65 cali. Obecnie na rynku nie ma telewizorów OLED 75-calowych. LG ma w ofercie telewizory OLED 77 cali. Niestety jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Telewizor 75 cali QLED

Ciekawą alternatywą dla OLED jest technologia QLED spotykana w telewizorach Samsung. Jest to w zasadzie ulepszona technologia LCD LED, ale w tym przypadku wykorzystuje się tzw. kwantowe kropki (Quantom Dots) służące do lepszego wyświetlania kolorów oraz mocniejszego i bardziej równomiernego podświetlenia matrycy.

HDR (High Dynamic Range)

Każdy dobry telewizor 75 cali posiada ekran wyprodukowany w technologii HDR. Oznacza to, że obraz jest odzwierciedleniem zdolności ludzkiego wzroku jak najbardziej zbliżony do tego, co możesz zobaczyć własnymi oczami. Jest to możliwe dzięki lepszemu wyświetlaniu kolorów i sterowania kontrastem.

Funkcje sieciowe i multimedialne

Smart TV

Tym mianem określa się telewizor, który posiada własny wbudowany system operacyjny oraz możliwość połączenia z Internetem. Dzięki temu jest możliwe korzystanie z wybranych serwisów i aplikacji internetowych np. Netflix, HBO GO, YouTube itp., albo granie w ulubione gry.

Warto wiedzieć, że każdy z producentów używa innych, autorskich systemów Smart TV, dla przykładu:

 • LG – webOS TV
 • Samsung – Smart Hub (Tizen)
 • Panasonic – My Home Screen
 • Sony, Sharp, Philips – Android TV (Artykuł: telewizory z Androidem)

Musisz wiedzieć, że różne systemy Smart TV nie są ze sobą kompatybilne, a co za tym idzie, aplikacje na jednym urządzeniu mogą nie być obsługiwane przez urządzenie innej firmy.

Komunikacja bezprzewodowa

Najlepsze telewizory 75 cali umożliwiają nawiązanie połączenia drogą radiową z innymi urządzeniami. Zwróć uwagę, czy interesujący cię model posiada komunikację poprzez:

 • Wi-Fi / Wi-FI Direct
 • Bluetooth
 • AirPlay / AirPlay 2 – technologia umożliwiająca komunikację z urządzeniami firmy Apple
 • Miracast – standard umożliwiający prezentowanie zawartości ekranu urządzeń mobilnych (smartfonów lub tabletów) na ekranie telewizora, monitora komputerowego lub projektora za pomocą technologii Wi-FI Direct
 • DLNA (Digital Living Network Alliance) – standard komunikacji umożliwiający współdzielenie zasobów multimedialnych w ramach wewnętrznej lokalnej sieci bezprzewodowej Wi-Fi

Komunikacja przewodowa

Każdy dobry telewizor 75 cali powinien posiadać również odpowiednią ilość gniazd i złączy umożliwiających podłączenie urządzeń zewnętrznych za pomocą kabla. Chodzi przede wszystkim o:

 • Złącza HDMI (przynajmniej 3 gniazda)
 • Złącza USB (przynajmniej 2) – najlepsze telewizory 75 cali mają dodatkowo funkcję nagrywania na USB

UWAGA! Jeśli chcesz połączyć swój nowy telewizor na przykład z komputerem stacjonarnym, to musisz być świadomy, że współczesne telewizory coraz rzadziej są wyposażone w złącze VGA (inaczej D-SUB), stosowane kiedyś do połączenia monitora / telewizora z komputerem.

Ile trzeba wydać na dobry telewizor 75 cali?

Ceny telewizorów 75 cali zaczynają się już od niespełna 5000 zł, a najlepsze kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych. W każdym zakresie cenowym występują najważniejsze funkcje potrzebne do komfortowego odbioru sygnału TV. Większość może się również poszczycić dobrymi parametrami dźwięku i możliwością jego korekcji. Jednak wraz z ceną zwiększa się jakość obrazu.

RankingTelewizor 75 cali do 5000 złProducentCena
1Philips 75PUS7354PhilipsAktualna Cena
2Sony KD-75XG8096 (KD75XG8096BAEP)SonyAktualna Cena
3Samsung QE75Q67TAU (QE75Q67TAUXXH)SamsungAktualna Cena
4LG 75UN85003 (75UN85003LA)LGAktualna Cena
5Samsung UE75TU7102 (UE75TU7102KXXH)SamsungAktualna Cena
Telewizor 75 cali do 5000 zł

Telewizor 75 cali do 5000 zł Philips 75PUS7354

➾Szczegóły TOP1: Philips 75PUS7354

Jaki telewizor 75 cali do 8000 zł

W tej cenie otrzymasz urządzenie standardowo wykonane w rozdzielczości 4K UHD, w technologii HDR, z podświetleniem Edge LED, wyposażone w Smart TV, z częstotliwością odświeżania 50 Hz, 2 złączami USB i 3 złączami HDMI.

RankingTelewizor 75 cali do 8000 złProducentCena
1Sony KD-75XG9505 (KD75XG9505BAEP)SonyAktualna Cena
2Samsung QE75Q80TA (QE75Q80TATXXH)SamsungAktualna Cena
3Samsung QE75Q77TAT (QE75Q77TATXXH)SamsungAktualna Cena
4Sony KD75XH9096 (KD75XH9096BAEP)SonyAktualna Cena
5Samsung QE75Q75TATXXHSamsungAktualna Cena
Telewizor 75 cali do 8000 zł

Telewizor 75 cali do 8000 zł Sony KD-75XG9505 (KD75XG9505BAEP)

➾Szczegóły TOP1: Sony KD-75XG9505 (KD75XG9505BAEP)

Jaki telewizor 75 cali do 10000 zł

W tym przedziale cenowym można już trafić telewizor 100 Hz, z podświetleniem Full LED. Tutaj też znajdziesz telewizory z matrycą QLED, zwiększoną ilością złączy USB i HDMI. Za tą cenę możesz również liczyć na telewizor z czujnikiem oświetlenia zewnętrznego, który przyczynia się do poprawy jakości obrazu.

RankingTelewizor 75 cali do 10000 złProducentCena
1LG 75NANO903NALGAktualna Cena
2Panasonic TX-75HX940EPanasonicAktualna Cena
3Samsung QE75Q70R Q7 SeriesSamsungAktualna Cena
4LG 75NANO913NALGAktualna Cena
5Samsung QE75LS03TAUXXHSamsungAktualna Cena
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 opinie, średnia: 5,00 na 5)

Telewizor 75 cali - Opinie

 1. W domu chcemy zmienić telewizor i zdecydowaliśmy, że wybierzemy właśnie taki duży. Mamy dość przestronny salon, dlatego to rozmiar odpowiedni dla nas. Teraz zastanawiamy się nad dwoma firmami i modelami. Chyba zdecydujemy się na LG LED 75UK6200. Czy ktoś ma ten model telewizora? Czy to dobry telewizor 75 calowy?

  1. TAK, możesz śmiało go kupić, warto poszukać w promocji, bo często w niej jest. Ot tak to kosztuje około 4 tysiące. Bardzo dobry wyświetlacz. Doskonale prezentują się na nim filmy. Super wygląda na tych małych nóżkach i ma doskonałą jakość dźwięku. Doskonały i najlepszy telewizor 75 cali.

 2. Wygrałam w konkursie najlepszy telewizor 75 cali czyli PHILIPS LED 75PUS7354. Doskonały telewizor, który sporo kosztuje. Ale jeśli ktoś ma możliwość, to jak najbardziej polecam. Jakość obrazu jest tutaj niezwykła. Ogląda się super najlepszej jakości filmy, zdjęcia i wszystko co najlepsze. Jakość dźwięku jest wyjątkowa. Super wyglądają mecze i koncerty oglądane na tym telewizorze.

  1. Zazdroszczę posiadania tego telewizora. Ostatnio będąc w markecie widziałam go i jestem zachwycony jakością obrazu w tym modelu. Picture Performance Index 1700, Android, bardzo dobrze współgrają… Gdybym tylko mógł sobie pozwolić, ale ponad 7.000 PLN to zdecydowanie za dużo jak na mój budżet.

 3. Mi najbardziej podoba się telewizor Panasonic TX 75GX942E, który niestety przewyższa mój budżet parokrotnie :-) Widziałem go natomiast w sklepie nie raz i nie dwa. Super sprzęt za super kasę. Jeśli jednak miałbym kupić najlepszy telewizor 75 cali, to to byłby ten wybór. Technologia Direct LED działa tutaj nieziemsko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *