Telewizor 40 cali

Interesuje Cię dobry telewizor 40 cali, jednak nie wiesz, jaki model warto kupić? W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup dobrego telewizora 40 cali. Znajdziesz tu porady, które kompleksowo ułatwią Ci podjęcie decyzji zakupowej. Warto przejrzeć również rankingi zawarte w artykule i opinie użytkowników.

Telewizor 40 cali – czy potrzebuję takiego telewizora?

Wielkość odbiornika to podstawowy aspekt, który powinien być dokładnie przemyślany. Wymiar telewizora powinien być dopasowany nie tylko do fantazji i zasobności portfela, ale również do warunków przestrzennych i specyfiki pomieszczenia.

Naturalnie, wraz z postępem technologicznym i upowszechnianiem się technologii, średnia wielkość odbiorników TV dynamicznie wzrasta. Niemniej, warto wybrać taki telewizor, którego przekątna wynosi maksymalnie 1/3 długości odcinka między umiejscowieniem odbiornika a miejscem, z którego będziemy oglądać ekran. Do tej pory powstało wiele konkretnych badań i obliczeń, które korelują wielkość telewizora z odległością, z jakiej patrzymy na ekran.

Telewizor 40 cali plasuje się mniej więcej w środku stawki względem wielkości kupowanych przez nas ekranów. By komfortowo oglądać telewizję lub filmy na takim telewizorze, należy siedzieć oddalonym od ekranu na minimum 1,4 – 1,6 m. Maksymalna odległość od telewizora 40 cali powinna wynosić 2,7 – 3,2 m. Dla porównania podamy, że sugerowana minimalna odległość od telewizora 50 cali wynosi 1,9 m, a maksymalna 3,8 m. W przypadku gdy odległość jest zbyt mała, wówczas komfort oglądania będzie zdecydowanie zaniżony – będziemy zmuszeni mocno nadwyrężać oczy – a często i szyję – by dokładnie śledzić wydarzenia rozgrywane na ekranie. W przypadku zbyt dużej odległości obraz będzie zbyt mały, by wytworzyć efektywny poziom immersji (wczucia się w rozgrywane na ekranie sceny).

Technologia podświetlenia matrycy

Gdy zweryfikowaliśmy już stosunek wielkości ekranu do odległości między nim a obserwatorem, warto zastanowić się nad jednym z najważniejszych aspektów wyboru telewizora 40 cali (oczywiście nie tylko w tym przypadku) – technologii podświetlenia matrycy.

Obecnie na rynku króluje kilka technologii, spośród których każda ma pewne wady i zalety. Do najpopularniejszych technologii podświetlenia matrycy zaliczamy: technologię LED, OLED, QLED, AMOLED.

Telewizor 40 cali z matrycą LED

Są następcami technologii LCD. Telewizory z matrycą LED są jednymi z najchętniej kupowanych. Wyposażone są w ciekłokrystaliczne ekrany, których działanie opiera się na zmianie polaryzacji światła.

Telewizory 40 cali LED oferują bardzo wysoką jasność obrazu, co jest niezwykle istotne podczas oglądania telewizji podczas mocnego natężenia światła – np. za dnia. Poza tym LEDy pobierają małą ilość energii elektrycznej, przez co są ekonomiczne. Poza tym odznaczają się niewielkimi gabarytami.

Telewizor 40 cali z matrycą OLED

Zadebiutowały w 2013 roku. Oferują obraz niesamowitej jakości. Konstrukcje te są bardziej zaawansowanymi telewizorami LED. Matryce OLED mogą sterować każdym pojedynczym pikselem, co znacząco wpływa na jakość, detale oraz kontrast obrazu. Telewizory OLED mogą bez problemu wyświetlać maksymalnie czarne piksele w bezpośrednim sąsiedztwie najbardziej podświetlonych. Sterowanie pojedynczymi pikselami wpływa również na bardzo szybki czas reakcji, który oscyluje w granicach 0,01 s. Poza tym matryce OLED są niezwykle trwałe.

Do ich podstawowych wad możemy zaliczyć bardzo wysoką cenę. Tańsze telewizory OLED mają również często problemy z odwzorowaniem jednolitej bieli. Jeżeli chodzi o rozmiar telewizora 40 cali, to nie znajdziemy tutaj modeli z matrycą OLED. Taką matrycę mają większe (55, 65 i więcej), ale również droższe telewizory.

Telewizor 40 cali z matrycą QLED

Opracowana przez Samsunga technologia QLED to nowinka techniczna, która została spopularyzowana w 2015 roku. QLEDy wzięły nazwę od kwantowej kropki (Quantum Dot). Wyświetlacze z kwantową kropką są w stanie wyświetlić zdecydowanie więcej barw niż standardowe LEDy – pokrywają 99% palety DCI. Kwantowe kropki to inaczej nanokryształy umieszczone między filtrami kolorów a podświetleniem ekranu. Kwantowe kropki modyfikują długość fali światła pochodzącą z podświetlenia matrycy, co umożliwia o wiele precyzyjniejsze sterowanie emisją barw.

Tego typu matryc również nie znajdziemy w sprzedawanych obecnie telewizorach 40 cali.

Telewizor 40 cali z matrycą AMOLED

Matryce AMOLED działają na zasadzie przyporządkowywania pary elektrod z tranzystorem do pojedynczego piksela. Elektrody i tranzystor sterują przepływem energii elektrycznej do pikseli. Tranzystory sterujące pikselami powodują, że konstrukcje AMOLED są lżejsze i mniejsze od matryc OLED, w których za sterowanie światłem odpowiadają podłużne elektrody. Poza tym AMOLEDy są bardziej energooszczędne od pasywnych wyświetlaczy OLED.

Rozdzielczość telewizora 40 cali

Kolejny istotny aspekt, który nierzadko determinuje nasze zakupowe decyzje. Rozdzielczość telewizora odpowiada za ostrość i szczegółowość wyświetlanego obrazu. Obecnie wyróżnia się kilka standardów rozdzielczości: HD Ready (tego już się nie kupuje), Full HD, 4K i więcej.

HD Ready

Z rozdzielczością HD Ready mamy do czynienia wśród najtańszych telewizorów. Tego typu odbiorniki wyświetlają obraz z rozdzielczością 720p, czyli mogą być to takie rozdzielczości: 1366×768, 1280×720, czy 1024×768 pikseli. Technologia HD Ready jest przestarzała i powoli odchodzi do lamusa. Zakup telewizora 40 cali z rozdzielczością HD Ready ma sens tylko wtedy, jeżeli bardzo chcemy kupić najtańszy telewizor i nie zależy nam na jakości obrazu, którą oferują najnowsze technologie. W zasadzie takie odbiorniki pozwolą nam w miarę komfortowo grać w gry na starszych konsolach PlayStation i Xbox. Nowe konsole od Microsoftu i Sony wspierają natywnie rozdzielczość 4K.

Telewizor 40 cali Full HD

Standardowa rozdzielczość, którą znajdziemy w telewizorach 40 cali ze średniej półki cenowej. Rozdzielczość Full HD wyświetla 1920 x 1080 pikseli. Full HD umożliwi nam komfortowe konsumowanie multimedialnych treści – oglądanie filmów i granie w gry w wysokiej rozdzielczości. Jakość Full HD zapewnią nam telewizory wyposażone w każdą wymienioną wcześniej matrycę.

Ranking telewizorów 40 cali Full HD

RankingTelewizor 40 cali Full HDProducentCena
1TV LED Sony KDL-40WE665Aktualna Cena
2TV LED Thomson 40FE5606Aktualna Cena
3TV LED Thomson 40FD3306Aktualna Cena
4TV LED Thomson 40FD5406Aktualna Cena
5TV LED Manta 40LFA48LAktualna Cena
Telewizor 40 cali Full HD

Telewizor 40 cali Full HD TV LED Sony KDL-40WE665

Telewizor 40 cali 4K

Rozdzielczość 4K nadal pozostaje poza zasięgiem większości konsumentów. Mimo to rokrocznie jej cena dynamicznie spada, przez co telewizory 40 cali 4K stają się coraz popularniejsze. Oferują one wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Rozdzielczość 4K wspierają już najnowsze konsole PlayStation i Xbox. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że producenci zaprezentowali już telewizory oferujące jakość 8K i kwestią czasu jest ich wprowadzenie i upowszechnienie się na rynku.

Ranking telewizorów 40 cali 4K

Aktualnie brak ofert.Telewizor 40 cali 4K

Odświeżanie obrazu

Od częstotliwości odświeżania obrazu zależy ilość wyświetlanych klatek na sekundę. Im większa częstotliwość, tym matryca wygeneruje więcej klatek w jednej sekundzie. Obecnie matryce taktują z częstotliwościami: 60, 100, 120 oraz 240 Hz, przy czym częstotliwości od 60 do 120 Hz są najpopularniejsze. Im większą częstotliwość odświeżania obrazu uzyskamy, tym będzie on płynniejszy i wolny od smużenia i szumów w bardziej dynamicznych scenach.

Telewizor 40 cali oferujący 60 Hz odświeżanie może niedomagać w przypadku oglądania sportu, grania w dynamiczne gry lub oglądania filmów akcji. Obecnie standardem, który zapewni nam odpowiednią płynność ekranu, jest 120 Hz, jednak im wyższa rozdzielczość telewizora, tym częstotliwość jego taktowania powinna być wyższa.

Telewizor 40 cali z technologią 3D

Kilka lat temu zatrzęsła całym rynkiem. Obecnie powoli przestaje być aż tak modna. Technologia 3D stanowi bardziej efekt marketingowego boomu niż faktycznie chętnie wykorzystywaną funkcjonalność telewizorów. Technologię 3D możemy podzielić na pasywną i aktywną. Realnie praktycznie nikt tego nie wykorzystuje w domowych warunkach.

Telewizor 40 cali – Zakrzywiony czy prosty ekran?

Telewizory z zakrzywioną matrycą są lepiej dostosowane do anatomii ludzkiego wzroku. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie lepszej szczegółowości i głębi, a co za tym idzie zdecydowanie intensywniejszej immersji.

Mimo tego zakrzywione matryce są dosyć problematyczne. Wymagają umieszczenia ekranów w odpowiedniej odległości od wzroku, a także utrudniają cieszenie się seansem z innymi – zakrzywione krawędzie wpływają na zmniejszenie widoczności obrazu, gdy patrzymy na niego pod większymi kątami. Telewizory 40 cali z prostym ekranem nadal stanowią najpopularniejszą grupę sprzętów. Są wszechstronne, uniwersalne i lepiej nadają się do oglądania w grupie. Co więcej aktualnie w ofertach topowych producentów telewizorów nie znajdziemy zakrzywionego ekrany w telewizorze 40 cali.

Telewizor 40 cali ze Smart TV czy bez?

Smart TV to inteligentna platforma tworząca z telewizora prawdziwe centrum multimedialne. Zależnie od systemu operacyjnego i funkcjonalności platformy Smart TV, umożliwia ona przeglądanie sieci, oglądanie filmów z portalu YouTube, uruchamianie aplikacji, granie w gry, czy łączenie i strumieniowanie obrazu między telewizorem a urządzeniami mobilnymi. Smart TV umożliwia nam również uruchamianie portali VOD, Netflixa, czy HBO GO.

System Smart TV podnosi finalną cenę telewizora. Warto pamiętać, że low-endowe telewizory 40 cali wyposażone w bardzo podstawowe platformy Smart TV funkcjonują wolno, a ich użyteczność jest dość minimalna. Jeśli zależy nam na stworzeniu z telewizora multimedialnego centrum, lepiej zainwestować w telewizor 40 cali nieco więcej. Warto też dodać, że telewizor powinien posiadać również możliwość łączenia się z internetem przez wifi, wtedy korzystanie ze Smart TV jest najwygodniejsze. Natomiast już praktycznie każdy telewizor ze Smart TV posiada również wifi.

Ranking telewizorów 40 cali Smart TV + WiFi

RankingTelewizor 40 cali Smart TV + WiFiProducentCena
1TV LED Sony KDL-40WE665Aktualna Cena
2TV LED Thomson 40FE5606Aktualna Cena
3TV LED Thomson 40FD5406Aktualna Cena
4TV LED Manta 40LFA48LAktualna Cena
Telewizor 40 cali Smart TV + WiFi

Telewizor 40 cali Smart TV + WiFi TV LED Sony KDL-40WE665

Telewizor 40 cali do 1000 zł

Telewizor 40 cali do 1000 zł to będzie niskobudżetowa konstrukcja, która zaoferują nam podstawową specyfikację i funkcjonalności. Niemniej, w podanym budżecie będziemy w stanie zaopatrzyć się w odbiorniki oferujące dobrą jakość obrazu. Kupując telewizor 40 cali do 1000 zł będziemy musieli pójść na wiele kompromisów. Będziemy ograniczeni do zakupu matryc LED, z minimalnym odświeżaniem obrazu i jakością HD Ready (tego nie kupujemy już) lub Full HD. Tego typu sprzęty zwykle będą pozbawione Smart TV.

Ranking telewizorów 40 cali do 1000 zł

RankingTelewizor 40 cali do 1000 złProducentCena
1TV LED Blaupunkt BN40F1132Aktualna Cena
2TV LED Manta 40LFA48LAktualna Cena
Telewizor 40 cali do 1000 zł

Telewizor 40 cali do 1000 zł TV LED Blaupunkt BN40F1132

Telewizor 40 cali do 1500 zł

1500 złotych to pewien próg, który pozwoli nam kupić dużo lepszy telewizor 40 calowy. Będą to bardziej funkcjonalne telewizory oferujące jakość Full HD, podstawową gamę dekoderów, podstawowe systemy Smart TV oraz matryce ze standardowym opóźnieniem. Lwią część 40 calowych telewizorów za 1500 złotych stanowić będą odbiorniki z matrycami LED.

Ranking telewizorów 40 cali do 1500 zł

RankingTelewizor 40 cali do 1500 złProducentCena
1TV LED Thomson 40FE5606Aktualna Cena
2TV LED Thomson 40FD3306Aktualna Cena
3TV LED Thomson 40FD5406Aktualna Cena
4TV LED TCL 40S615Aktualna Cena
5TV LED TCL 40ES560Aktualna Cena
Telewizor 40 cali do 1500 zł

Telewizor 40 cali do 1500 zł TV LED Thomson 40FE5606

Telewizor 40 cali do 2000 zł

Mając do dyspozycji 2000 złotych będziemy w stanie dokonać znacznie lepszego wyboru. Bez problemu kupimy dobry 40 calowy telewizor oferujący jakość Full HD lub 4K, bogaty zestaw złącz i interfejsów, a także funkcjonalną platformę Smart TV. Takie telewizory 40 cali będą w stanie odświeżać obraz nawet z częstotliwością 200, czy 500 Hz.

Ranking telewizorów 40 cali do 2000 zł

RankingTelewizor 40 cali do 2000 złProducentCena
1TV LED Sony KDL-40WE665Aktualna Cena
2TV LED Thomson 40FE5606Aktualna Cena
3TV LED TCL 40S615Aktualna Cena
4TV LED Sharp 40BL5EAAktualna Cena
5TV LED Sharp 40BL2EAAktualna Cena
Telewizor 40 cali do 2000 zł

Telewizor 40 cali do 2000 zł TV LED Sony KDL-40WE665

Najlepsze zapytania:
  • telewizor 40 cale
  • jaki telewizor 40 cali
  • telewizor 40 cali ranking 2019
  • telewizor 40 cali
  • ranking telewizorów 40 cali
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 opinie, średnia: 3,67 na 5)

Telewizor 40 cali - Opinie

  1. Zawsze marzył mi się duży telewizor :-) Taki który mogłabym oglądać nawet będąc w innym pomieszczeniu a dokładnie widziałabym napisy. I teraz tak jest, kupiłam 42 cale i jestem bardzo zadowolona :-) Podłączam go bardzo często do Internetu i np. oglądam YouTube’a kiedy nie ma nic ciekawego w telewizji :-)

  2. Mam taki telewizor 40 cali. Kupiłam niedawno i jestem bardzo zadowolona, zastanawiam się jak wcześniej mogła oglądać programy na takim małym jak 30 cali :) Zdecydowałam się na kupno telewizora od Philipsa i bardzo odpowiada mi jakość obrazu oraz to jak prezentuje się sam telewizor.

  3. Telewizor 40 cali to wielkie kino :-) Kolega sobie ostatnio kupił, ale ma wielki dom i salon jak całe mieszkanie 30 metrów. Wtedy to wygląda. Nie wyobrażam sobie takiego wielkiego telewizora w małym mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *