Klawiatura do telewizora

Telewizor służy obecnie nie tylko do oglądania ulubionych programów, seriali czy filmów przez telewizję naziemną, satelitarną czy kablówkę. Niemal wszystkie nowoczesne modele umożliwiają dostęp do sieci – przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów na YouTube, słuchanie muzyki ze Spotify, Netflix, itd.. Z powodzeniem mogą zatem zastąpić komputer, biorąc pod uwagę funkcjonalności multimedialne. Na razie jeszcze często, aby było to wygodne, potrzebna jest specjalna klawiatura. Czym powinna charakteryzować się dobra klawiatura do telewizora, jak wybrać najlepszą?

Na wstępie taka podstawowa uwaga, nie wszyscy muszą się z nią zgodzić. Klawiaturę do telewizora kupujemy w ostateczności. To znaczy jeżeli posiadamy już telewizor Smart TV (np. system od LG czy Samsung) czy Android TV i korzystanie ze standardowego pilota jest niewygodne i potrzebujemy czegoś więcej. Wtedy odpowiednio dobrana klawiatura do telewizora z pewnością ułatwi korzystanie z jego multimedialnych funkcji sieciowych. Nowe modele telewizorów wyposażone są często w funkcję sterowania głosowego i działa ona przeważnie bardzo dobrze, jest bardzo chwalona przez użytkowników.

W przypadku kiedy jesteście zdecydowani na zakup klawiatury do TV, to z całą pewnością w ofercie sklepów znajdziemy różnorodne modele – mniej lub bardziej rozbudowane.

Jaki rodzaj klawiatury do telewizora wybrać?

Nowoczesne telewizory możemy obsługiwać, oczywiście, tradycyjnie pilotem, ale poza tym standardowym urządzeniem mamy również do wyboru trzy inne opcje sterowania:

Uniwersalna klawiatura do telewizora – czyli standardowa, bezprzewodowa klawiatura, która łączy się z TV za pomocą  Bluetooth albo Wireless 2.4 Ghz (do zestawu dołączany jest odbiornik na USB). W ofercie znajdziemy bardzo duży wybór tego rodzaju modeli, w różnych cenach. Bez trudu dopasujemy urządzenie do własnych potrzeb, zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Dużą zaletą uniwersalnej klawiatury do telewizora jest prosta obsługa i cena. Wystarczy ją tylko podłączyć. Nie ma potrzeby przeprowadzania specjalnych, dla wielu skomplikowanych, konfiguracji.

Klawiatura do telewizora dedykowana – jest to często droższe rozwiązania, ale w niektórych przypadkach nie ma wyjścia i trzeba  zdecydować się na model dedykowany do konkretnej marki telewizora. To sprawia, że może obsługiwać wszystkie jego funkcje i tym przewyższa klawiaturę uniwersalną. Zdarza się, że taką klawiaturę otrzymujemy w zestawie kupując telewizor. Nie do każdego modelu TV uda nam się jednak klawiaturę dedykowaną dokupić.

Sterowanie telewizorem za pomocą smartfona lub tabletu – Jeśli cenimy sobie wygodę, możemy zdecydować się na taką właśnie opcję. Specjalne aplikacje na smartfona są darmowe, co jest niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania. Gorzej z ich funkcjonalnością. Opcję często są ograniczone i nie możemy korzystać z wszystkich, dostępnych funkcji telewizora.

Jak kupić dobrą klawiaturę do telewizora?

Jeśli udało nam się określić, jaki rodzaj urządzenia nas interesuje, czas zwrócić uwagę na najważniejsze parametry. Czym powinna charakteryzować się dobra klawiatura do telewizora?

Bezprzewodowa czy przewodowa – do wyboru mamy takie dwie opcje. Niewątpliwie, model bezprzewodowy jest zdecydowanie wygodniejszy w użytkowaniu.

Typ – ten wybór uzależniony jest wyłącznie od naszych preferencji. Z reguły do wyboru mamy dwa typy klawiatur: klasyczny oraz wyspowy. Ten drugi polecany jest zwłaszcza przy tworzeniu tekstów. Najprościej rzecz ujmując, klawiatury klasyczne mają klawisze ułożone jeden przy drugim. W klawiaturach wyspowych przyciski są od siebie oddzielone.

Łączność – jeśli decydujemy się na klawiaturę bezprzewodową, w ofercie znajdziemy modele z Bluetooth oraz klawiatury wyposażone w nadajnik radiowy. Przed zakupem odpowiedniej klawiatury należy sprawdzić, czy nasz telewizor obsługuje łączność Bluetooth. W przypadku komunikacji radiowej potrzebny jest jedynie port USB.

Zasięg – to bardzo ważne, bez względu na to, czy wybieramy klawiaturę przewodową czy bezprzewodową. W pierwszym przypadku jesteśmy ograniczeni kablem, w drugim zasięgiem działania danego modelu. Bez wątpienia, druga opcja daje nam dużo większe możliwości. Dobra klawiatura do telewizora powinna mieć zasięg powyżej 5 metrów. Dzięki temu będziemy mogli obsługiwać telewizor z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. W ofercie najczęściej znajdziemy modele o zasięgu do 10 metrów.

Jakość wykonania – ważne, by klawiatura była wykonana z dobrej jakości, wytrzymałych materiałów. Powinna posiadać obudowę odporną na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ czynników zewnętrznych, na przykład wilgoci.

Kompatybilność – warto sprawdzić, jak telewizor współpracuje z daną klawiaturą. Nie zawsze najnowszy model będzie najlepszy. Jesteśmy w trakcie zbierania bazy danych odnośnie kompatybilności klawiatur z różnymi modelami telewizorów.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie – w nowoczesnych modelach znajdziemy szereg udogodnień, między innymi specjalną podpórkę na nadgarstki, podświetlenie klawiszy, blok numeryczny czy zintegrowany touchpad, który z powodzeniem zastępuje myszkę. Warto zwrócić również uwagę na dodatkowe przyciski, które umożliwią obsługę konkretnego modelu telewizora. Niektóre klawiatury wyposażone są w żyroskop, dzięki czemu można ich używać jako powietrznej myszki (precyzyjnie kierujemy kursor na wybrane opcje).

Zakup klawiatury do telewizora zasadniczo nie wiąże się z dużymi kosztami, jednak wiele zależy od wybranego modelu. W ofercie znajdziemy klawiatury do telewizora za kilkadziesiąt złotych, ale również bardziej zaawansowane urządzenia, które kosztują nawet kilkaset złotych.

Klawiatura do telewizora - Ranking 2018

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Klawiatura do telewizora, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Klawiatura do telewizora. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

TOP 5 Nazwa (Klawiatura do telewizora) Producent Cena
1Elmak SAVIO WK-01 Klawiatura bezprzewodowa Android TV Box Smart TV PS3 XBOX360 PC SAVWK-01ElmakAktualna Cena
2Hama Uzzano 3.1HamaAktualna Cena
3IBOX KLAWIATURA I-BOX ARES 2 SMART TV KEYBOARD+TOUCHPAD IKSZ012IBOXAktualna Cena
4Sandberg Klawiatura Sandberg StreamBoard UK 460-21SandbergAktualna Cena
5Hama Uzzano 2.0 349811HamaAktualna Cena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *