Telewizor 4K UHD TX-50EX703E

Tym razem opiszemy Państwu fascynujący telewizor Panasonic TX-50EX703E, który został wprowadzony na rynek w 2017 roku, czyli stosunkowo niedawno. Zawiera on bardzo wiele ciekawych cech, o których warto wspomnieć, a między innymi tzw. technologię żywego obrazu. Dlatego też wychodzimy na przeciw modelowi, który jest przystępny cenowo i z pewnością spodoba się wielu zaprawionym kinomanom oraz miłośnikom gier.

Panasonic TX-50EX703E jest telewizorem należącym do serii Ultra HD EX700 z ekranem o jednej z najchętniej kupowanych przekątnych, czyli telewizor 50 cali (126 cm). Cena jego stosunkowo jest niewielka, a jednocześnie proporcjonalna, aby móc oczekiwać od takiego telewizora czegoś więcej niż podstawowej funkcjonalności. Myślę, że jako sprzęt służący tylko do wyświetlania telewizji, byłby wykorzystany w bardzo małym stopniu. Nie dość, że telewizor ten jest solidnie zaprojektowany, to posiada m.in. dużo ciekawych funkcji multimedialnych, jest przystosowany do obsługi najnowszych konsol, a także pozwala oglądać filmy w najnowszych formatach Ultra HD czyli w telewizor 4K, HDR, przy okazji proponując nam niewyobrażalnie szerokie spektrum kolorów.

Wygląd i konstrukcja

Chociaż nie możemy powiedzieć o Panasonicu TX-50EX703E, że ma podobną konstrukcję do modelu TX-50DX800, którego sylwetka przypominała sztalugę malarską, ale warto wspomnieć, że jego projektantom udało się wprowadzić wiele ciekawych innowacji, które zaskoczą niejednego użytkownika.

Łatwo dostrzegalne piękno tego telewizora widać dzięki smukłej i kanciastej obudowie wąskiego ekranu, która została wykończona chromowanymi elementami. Podkreślają one solidność wykonania i idealne spasowanie elementów. Chociażby znajdujące się z tyłu okablowanie jest elegancko schowane pod specjalną klapką, co jest wyznacznikiem jego uporządkowanej konstrukcji. Natomiast regulowany srebrny cokół doskonale komponuje się z każdym rodzajem dekoracji naszego pomieszczenia. Warianty sterowania postumentem tego telewizora są tak różne, że zapewne dostosują się do każdego rodzaju umeblowania w naszym pokoju. Szerokość podstawy jest regulowana do tego stopnia, że nóżki stojaka możemy umieścić nawet na krańcach ekranu lub na jego środku. Warto zaznaczyć, że jest to cechą bardzo rzadko spotykaną u konkurencji. Po prostu Panasonic się dostosuje do Twoich mebli, na których stoi, a także do wystroju wnętrza.

Ponadto telewizor ten posiada bardzo funkcjonalny uchwyt ścienny, który pozwoli umiejscowić go w dowolnym miejscu na ścianie. Zamontowanie ekranu nie powinno nikomu sprawić większych problemów tym bardziej, że Panasonic TX-50EX703E waży 16 kg, a jego wymiary wynoszą 70,2 x 111,5 x 4 cm. Ważną informacją jest fakt, że zużycie energii tego sprzętu wynosi do 141 Watów.

Pilot

Do dyspozycji mamy pilota na podczerwień, będącego oldschoolowym „wynalazkiem” konstrukcji Panasonica, który otrzymujemy w zestawie. Zwróćmy uwagę, że może zaistnieć taka sytuacja, w której ten pilot w ogóle Wam się nie przyda, ponieważ przykładowo będziecie korzystać z platformy satelitarnej. Na owym pilocie zwraca uwagę magiczny dedykowany przycisk z napisem Netflix. Ułatwia on korzystanie z internetowej wypożyczalni oferowanej przez serwis z filmami i serialami. Obok Netflixa znajdują się przyciski z napisami Home i TV Guide, które są skrótami do obsługi programów. Zestaw ten oferuje także możliwość wyboru trybu Dual Freeview Play lub dwóch tunerów Freesat HD. Natomiast kolorowe klawisze na pilocie możemy użyć w celu skorzystania z funkcji wyszukiwarki, sortowania poprzez kategorie czy też planowania nagrania. Akurat przy ostatniej funkcji do telewizora należy podłączyć dysk twardy poprzez USB.

Złącza

Na tylne i boczne złącza składają się cztery wejścia HDMI zgodne z technologią HDCP 2.2, trzy USB, które są wspierane przez wyjścia AV. Znajdziemy także gniazdo CI (Common Interface), optyczne wyjście audio, a także Ethernet uznane za alternatywę dla Wi-Fi. Niestety nie ma możliwości obsługi kart SD, która jest często stosowana w tego typu telewizorach.

Konfiguracja i menu

Konfiguracja telewizora Panasonic TX-50EX703E jest bardzo prosta i przebiega sprawnie pod warunkiem, że już posiadaliśmy wcześniej sprzęt TV japońskiego pochodzenia. Optymalizacja wydajności funkcji HDR wiąże się z trudnymi wyzwaniami dla tych, którzy zakupili taki telewizor po raz pierwszy. Pomimo surowego wyglądu menu (także polskie), jest ono nadal proste w obsłudze, oferując nam standardowe ustawienia obrazu (Dynamiczny, Normalny, Film, Film rzeczywisty i Własny), jednakże telewizor pozwala na o wiele więcej obrazowych udogodnień. Aby odkryć wszystkie możliwości zawarte w menu musimy poświęcić troszkę czasu i cierpliwości.

Obraz

Jakość obrazu jest na bardzo zadowalającym poziomie jeżeli chodzi o HD i oczywiście kanały obsługujące rozdzielczość 4K UltraHD (3840 x 2160 pikseli), która robi największe wrażenie szczególnie, gdy oglądamy z odpowiedniej odległości. Warto podkreślić, że dzięki technologii 4K UltraHD można cieszyć się niezwykłymi efektami wizualnymi w swoim domu. Samo włączenie sygnału 4K z HDR HLG nie powinno Wam sprawić większych trudności.

W tym momencie należałoby zaznaczyć, że telewizor jest wyposażony w matrycę 60Hz, która oferuje nam całkiem przyzwoitej jakości obraz przydatny podczas oglądania np. transmisji z imprez sportowych, koncertów czy też innych wydarzeń na żywo. Panasonic TX-50EX703E posiada system poprawy ostrości obrazu kryjący się pod nazwą Clear Motion, aczkolwiek kontury poruszających się obiektów mogą wydawać się podwojone. Funkcja Clear Motion w połączeniu z funkcją Frame Creation zapewnia jednak doskonałe rezultaty. Warto też zwrócić uwagę, że przy włączonej funkcji Clear Motion nie tylko przyciemniasz obraz, ale także obniżasz wydajność zestawu HDR, co dla niektórych użytkowników tego telewizora będzie troszkę zniechęcające. Jakość i ostrość obrazu jednak są adekwatne do tego co można osiągnąć mając do dyspozycji taką matrycę. Także więc wielu maniaków sportu i kina spokojnie może zadowolić się matrycą 60Hz w Panasonicu TX-50EX703E.

Najlepiej możliwości tego sprzętu można sprawdzić w przypadku podłączenia źródła (np. w postaci Blu-ray), które wygeneruje nam obraz w jakości Ultra HD. W aspekcie możliwości wizualne są na pewno nadzwyczajne, ale jednak nie wybitne, gdyż telewizor w tej cenie nie jest w stanie zaspokoić wszystkich smakoszy kinowych szaleństw.

Jak już wcześnie wspominaliśmy w przypadku rozdzielczości 4K odległość od ekranu musi być dość bliska, aby móc czerpać przyjemność z oglądania na tym telewizorze. W przeciwnym wypadku odległość nie wpłynie korzystnie na wrażenia płynące z samej rozdzielczości 4K względem Full HD. W przypadku ekranu 50-cio calowego sugerowana odległość powinna wynosić maksymalnie 2.1 m. Warto dostosować się do zaleceń producenta, ponieważ wtedy jesteśmy w stanie dostrzec różnice w najmniejszych szczegółach. Dużo ważniejszym aspektem jest szeroka paleta barw, którą japoński telewizor akcentuje bardzo dobrze dzięki podświetleniu diodami PFS LED. Zapewnia to nam 95% tzw. pokrycia palety DCI. W tej gamie kolorów kodowane są filmy m.in. na nośnikach Ultra HD Blu-ray. Warto sprawdzić jak wyglądają na żywo, ponieważ efekt jest naprawdę spektakularny. Przyzwoity kontrast, który w przypadku TX-50EX703E kształtuje się średnio na poziomie 5600:1 oraz bardzo dobra równomierność ekranu pokazują, że za przystępną cenę dostajemy bardzo atrakcyjny telewizor dla fanów kina domowego w najnowszej specyfikacji Ultra HD.

Panasonic TX-50EX703E idealnym sprzętem dla fanów gier

Dla każdego gracza najważniejszą cechą w każdym telewizorze będzie współpraca z konsolą czy też z PC. Jest to aspekt dość ważny, ponieważ z reguły nie chcemy kupować nowego telewizora przykładowo za rok, aby pasował np. do naszej nowej konsoli. Czy możliwy jest zakup na lata? Z telewizorem Panasonic TX-50EX703E na pewno.

Panasonic jest w tym momencie idealnie przystosowany dla każdego gracza. Jeśli chcemy grać na TX-50EX703E, warto włączyć funkcję Clear Motion, ponieważ poza trybem gry opóźnienie wejścia jest słabe i wynosi 102,4 ms. Jednak włączenie go oznacza nieporównywalną poprawę. Zmierzyliśmy go na 14,1 ms, a ten wzrost tylko znacznie wpływa na jakość obrazu, jeśli przełączymy na Clear Motion. Wartość laga wynosząca 21 ms to placebo, nawet dla miłośników strzelanek pierwszoosobowych (gier FPS). Lag jest tak samo niski przy wszystkich innych konfiguracjach sygnału. Wzrasta tylko i wyłącznie, gdy chcemy osiągnąć reprodukcję chromy 4:4:4 i potrzebujemy wejść w tryb Pure Direct 4K, jednakże jego wartość będzie ciągle znikoma. Do telewizora możemy podłączyć zarówno konsolę PlayStation 4 Pro, Xbox One S, jak i każdą inną, co nie sprawi nam nawet najmniejszych problemów, aby zachwycać się nową jakością gier, przy jednoczesnym wsparciu przez sygnał Ultra HD (Sprawdź: telewizor do PS4). Pozwalają nam na to bardzo precyzyjnie dopracowana natywna rozdzielczość 4K oraz dużo więcej kolorów niżeli w przypadku ekranu bez takiego pokrycia palety. Efekt HDR jest widoczny, większa ilość detali także, ale niestety tylko w jasnych partiach obrazu. Efekty uboczne funkcji Clear Motion jednak robią swoje. Jasność będzie doskonała dopiero w przypadku dużo większej inwestycji w sprzęt odtwarzający obraz.

System My Home Screen (Smart TV)

Telewizor Panasonic TX-50EX703E wyposażony jest w system Smart OS czyli My Home Screen V2.0, który w gruncie rzeczy jest zaktualizowaną i wzbogaconą wersją systemu Firefox TV OS. Jedynym tutaj znaczącym dodatkiem jest pasek informacyjny, który pojawia się w zależności od tego jaki z kolorowych klawiszy został naciśnięty na pilocie.

Schludne menu i system pozostały generalnie takie same jak w poprzednich modelach tej serii. Panasonic dokonał tylko niewielkich zmian. W menu „Home” możemy tworzyć foldery segregujące nam zdjęcia, aplikacje i inne skróty. Istnieje też możliwość przypisania wybranego oprogramowania do klawisza na pilocie. Jest to wystarczająco wygodne, choć trzeba przyznać, że cały interfejs wygląda dosyć treściwy i sprawia nieprzyjemne wrażenie odseparowanej części telewizora. Konkurencyjne modele proponują jednak bardziej dopracowany wizualnie interfejs, który daje wrażenie jakby aplikacje cały czas były dostępne w tle. W przypadku Panasonica TX-50EX703E spotykamy się niestety z odmiennym odczuciem. Jednak nieco poprawiony został interfejs odtwarzacza plików, dzięki któremu możemy łatwiej dostać się do widoku katalogów, czy też do wydzielonych nagrań z TV.

W telewizorze Panasonic TX-50EX703E wybór dostępnych aplikacji z pewnością jest wystarczający. Freeview Play oferuje nam bogaty zakres usług telewizyjnych związany z popularnymi kanałami (BBC iPlayer, All4, Demand 5, ITVhub), Netflix w 4K i HDR, a także Amazon Video i YouTube w 4K. Innymi możliwościami są Rakuten.tv, BBC News & Sport i Chilli Cinema. Najważniejsze jest to, że nawigacja pomiędzy aplikacjami jest niezwykle szybka i intuicyjna.

Dodatkowe udogodnienia obejmują foldery ulubionych dla wielu użytkowników, dedykowany przycisk MY APP na pilocie i odświeżony odtwarzacz multimedialny obsługujący odtwarzanie zawartości 4K HDR10 i HLG.

Nie można zapomnieć, że TV posiada też fenomenalną funkcję TV Anywhere, która pozwala na streaming (transmisja danych) z tunerów wbudowanych w telewizor, prosto na ekran naszego smartfona, bez względu na to gdziekolwiek się znajdujemy i nawet w przypadku, gdy telewizor jest w trybie Standby.

Odtwarzacz plików (np. z nośników USB) wygląda dokładnie tak samo jak w poprzednich latach, czyli zarówno jego design jak i funkcjonalność nie są zbyt oszałamiające. Z tej pozycji można dokonać ustawień zewnętrznych napisów do filmu. Nazwy plików i inne napisy jednak nie są wystarczająco widoczne. Podstawową rzeczą, której brakuje jest brak możliwości dostosowania wielkości i rodzaju czcionki.

Podsumowując można stwierdzić, że zbudowany na kodzie źródłowym Firefox OS Mozilli, My Home Screen to elegancka, a jednocześnie potężna platforma, która zapewnia dostęp do przydatnych treści, a niektóre sprytne dodatki okazują się bardzo pożytecznymi. Mimo wszystko, jak wcześniej napisaliśmy, nie brakuje w tym przypadku wad.

Jakość dźwięku

Wydajność dźwięku jest adekwatna, ale jednak niefascynująca. Zestaw zapewnia pełno zakresowe głośniki 10W RMS (czyli razem 20W), czyli dokładnie tak samo jak w modelu o klasę wyższym czy też niższym. Zapewne niektórzy użytkownicy prędzej czy później zaczną tęsknić za głośnikiem soundbar, ponieważ standardowo oferowany dźwięk przez Panasonica nie odróżnia się niczym od innych telewizorów, także tych posiadających skomplikowane systemy wielogłośnikowe. Dla miłośników dobrego kina pewnie to pozostanie bez znaczenia, bo i tak rozwiązania tego typu są namiastką prawdziwego zestawu hi-fi.

Warto jeszcze wspomnieć o konkurencji

Głównej konkurencji dla telewizora Panasonic TX-50EX703E należałoby szukać poniżej jego pułapu cenowego. W tym sektorze szczególnie silną pozycję ma Hisense H55N6800, który oferuje bardziej efektywny HDR, ale nie jest tak solidnie zbudowany i nie posiada tak urozmaiconego wyposażenia. Natomiast Philips 55PUS6272 konkuruje kusząc klientów dodatkową opcją kryjącą się pod nazwą Ambilight i oferuje podobne cechy jak TX-50EX703E. Jednak Hisense i Phillips, jako rywale Panasonica, są znacznie tańsi, co nie musi wcale oznaczać, że lepsi.

Co można powiedzieć w skrócie o Panasonic TX-50EX703E?

Kosmetycznie TX-50EX703E to przepiękny telewizor o płaskim ekranie z segmentu 4K, ale ograniczone możliwości HDR i stopień zaawansowania opcji obrazu sprawiają, że ten sprzęt może troszeczkę zniechęcać małą garstkę kinomanów. Jednak w tej cenie otrzymujemy bardzo dobre przystosowanie do najnowszego sygnału Ultra HD, jak i również bardzo niską wartość input lag, tak ważną dla każdego miłośnika gier. Komfort oglądania jest na wysokim poziomie ze względu na wysoki kontrast oraz bardzo dobrą równomierność ekranu. Solidność wykonania telewizora Panasonic TX-50EX703E jest wręcz zachwycająca, a dodatkowo podkreślona jest ona dzięki możliwościom dowolnie regulowanej podstawy. System My Home Screen V2.0 posiada dostęp do najważniejszych aplikacji takich jak Netflix czy też Player. Słabszymi stronami tego sprzętu są kąty widzenia i surowo wyglądające menu EPG. Jakość wykonania ekranu jest idealna dla fanów oglądania codziennej telewizji, amatorów kina domowego oraz graczy. Tej ostatniej grupie użytkowników w końcu bardzo zależy na wykorzystaniu mocy jaka drzemie w nowych oraz przyszłych konsolach.

Panasonic TX-50EX703E niezaprzeczalnie jest projektem klasy premium, zdolnym do osiągnięcia szczegółowej i przyjemnej dla oka kolorystyki, a jednocześnie wizualnych efektów. Czasami jednak użytkownik tego telewizora może mieć wrażenie, że ma on do dyspozycji nieskończoną różnorodność ustawień, z których każda daje nieco inny obraz. Cena tego sprzętu uwarunkowana jest przede wszystkim fantazyjnym wyglądem i ogólną jakością wykonania, a nie jakością obrazu.

Podsumowanie

Wieloletnie doświadczenie hollywoodzkiego działu badawczo-rozwojowego w zakresie urządzeń audiowizualnych zaowocowało najnowszą ofertą telewizorów Panasonic, która przesunęła granice możliwości reprodukcji obrazu i jest doskonałym przykładem wykorzystania technologii 4K UHD. Pozwala ona na oglądanie filmów w niewyobrażalnie wysokiej jakości. Liczba nowych funkcji i rozwiązań technologicznych opracowana jest przede wszystkim z myślą o przyszłym użytkowniku. Elastyczna, intuicyjna i spersonalizowana obsługa telewizora sprawiają, że nowe modele telewizorów Panasonic Viera z technologią 4K Pro wyznaczają nowe standardy w dziedzinie domowej rozrywki.

Test Video Panasonic TX-50EX703E

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 opinie, średnia: 5,00 na 5)

Panasonic TX-50EX703E - Opinie

  1. Bardzo dobry telewizor z niskim input lagiem, dlatego kupiłem go również do grania na konsoli. Rozmiar bardzo optymalny do niewielkiego salonu. Także mogę szczerze polecić.

  2. Już od jakiegoś czasu mam ten telewizor na oku. Niedługo wymieniamy swój sprzęt domowy i chcemy coś nowego, dobrej jakości. Tutaj ten Panasonic wydaje się być odpowiedni. Widziałam go już w sklepie i wygląda bardzo fajnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *