Antena satelitarna

Antena satelitarna talerz

By móc komfortowo oglądać programy telewizyjne, konieczne jest odpowiednie odebranie sygnału emitowanego przez nadajniki. W tym celu wykorzystujemy zestawy satelitarne składające się z czaszy antenowej, konwertera oraz tunera satelitarnego. W artykule podpowiadamy, jak prawidłowo dobrać instalację satelitarną.

Najważniejsza jest czasza anteny satelitarnej

Służy ona do bezpośredniego odbioru i koncentrowania odbieranego sygnału w centrum talerza zwanym ogniskiem. Dobierając talerz satelitarny należy zwrócić uwagę na jego wielkość, materiał, z którego został wykonana, a także typ talerza.

Wielkość talerza anteny satelitarnej

To od wielkości anteny satelitarnej w dużej mierze zależy skuteczność odbioru sygnału. Zwykle na rynku spotkamy talerze satelitarne o szerokości od 60 do 120 cm. Niemniej jednak w Polsce zdarzają się miejsca, w których rozłożenie sygnału jest nieco gorsze – głównie na wschodzie kraju, przez co, jeżeli wiemy, że nasza lokalizacja utrudnia dotarciu sygnału z najbliższego nadajnika, warto zaopatrzyć się w talerz satelitarny. Pamiętajmy jednak, że im większa czasza, tym wymaga ona mocniejszej i stabilniejszej konstrukcji mocującej.

Materiał czaszy anteny satelitarnej

Od materiału zależy jakość, trwałość i żywotność anteny satelitarnej. Najczęściej na rynku spotkamy się z aluminium, stalą, tworzywami sztucznymi, a także stopami metali.

Antena satelitarna aluminiowa jest odporna na korozję i jest bardziej żywotna. Poza tym odznaczają się niższą wagą od talerzy stalowych. Czasze z blachy stalowej są najtańsze, najcięższe i najpowszechniej stosowane. Ochrona przed korozją zależy od jakości powłoki ochronnej, niemniej jednak są one mniej żywotne od aluminiowych anten satelitarnych. Talerze antenowe ze stopów metali umożliwiają połączenie wysokiej trwałości z dobrymi parametrami technicznymi. Głównie stosowane są przez skandynawskie firmy. Do najtrwalszych i ogólnie najlepszych anten satelitarnych zaliczamy czasze wykonane z tworzywa sztucznego. Gwarantują one pełną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jednocześnie nie są podatne na korozje, a ich parametry techniczne zbliżone są do tych, jakie oferują anteny satelitarne aluminiowe.

Typy anten satelitarnych

Wyróżnia się dwa typy talerzy antenowych: paraboliczne oraz offsetowe.

Anteny satelitarne paraboliczne powoli odchodzą do lamusa. Jest to przestarzała i obecnie niezwykle tania technologia. Odznaczają się tym, że konwertor umieszczony jest centralnie i skierowany jest maksymalnie pionowo. Takie umieszczenie konwertora powoduje, że czasze paraboliczne są trudne w montażu – zwłaszcza podczas montażu do ściany budynku. Wymagają one odpowiednio długiego i solidnego zamocowania, co dodatkowo zwiększa wagę anteny. Poza tym talerz satelitarny intensywnie gromadzi wewnątrz wodę, śnieg i inne zanieczyszczenia, co znacząco osłabia jakość sygnału i determinuje przyśpieszone starzenie się urządzenia.

Antena satelitarna offsetowa to nowsza i obecnie popularniejsza technologia, która metodycznie wypiera z rynku czasze paraboliczne. Zestawy satelitarne offsetowe odznaczają się pionową płaszczyzną czaszy, przez co są łatwe w montażu, a także nie gromadzą zanieczyszczeń na lustrze anteny. Konwerter nie zasłania wiązki sygnału, przez co antena offsetowa zapewnia lepszą jakość i stabilność sygnału. Poza tym nie wymaga ciężkiej konstrukcji montażowej, ze względu na fakt, że maszt mocujący jest o wiele krótszy niż w antenach parabolicznych.

Jaki konwerter do anteny satelitarnej wybrać?

Konwerter satelitarny umieszczony jest w ognisku anteny, czyli w środkowej części czaszy antenowej. Jego funkcją jest odbieranie, przetwarzanie i wzmacnianie sygnału satelitarnego w zakresie częstotliwości od 10,7 do 11,7 GHz oraz od 11,7 do 12,75 GHz. Wybór konwertera do anteny satelitarnej uzależniony jest od wielu parametrów, które opisujemy poniżej.

Poziom szumów – im mniejszy poziom szumów, tym lepiej. Standardowo konwertery oferują poziom szumów oscylujący w granicach od 0,3 do 0,1 dB.

Wzmocnienie – od wzmocnienia zależy, jak mocno odebrany sygnał zostanie wzmocniony przez konwerter satelitarny. Standardowo jest to 50 – 65 dB.

Sygnał wyjściowy Output (MHz) – zakres sygnału wyjściowego konwertera powinien mieścić się w zakresie 950 – 1950 MHz polaryzacji poziomej i 1100 – 2150 MHz polaryzacji pionowej.

Sygnał wejściowy Input (GHz) – sygnał wchodzący z lustra anteny satelitarnej, zwykle ma on częstotliwość z zakresu od 10,7 do 11,7 GHz lub od 11,7 do 12,75 GHz. Im szerszy zakres wejściowy i wyjściowy, tym lepiej.

Wykonanie – im lepszej jakości materiały użyte to wyprodukowania konwertera, tym będzie on trwalszy. Konwerter satelitarny musi zagwarantować pełną hermetyczność i całkowitą niewrażliwość na warunki atmosferyczne.

Rodzaje konwerterów satelitarnych

Na rynku zwykle spotkamy się z konwerterami typu Full band (pełnozakresowe). Funkcjonują one na dwóch polaryzacjach i dwóch zakresach, przez co stają się bardziej uniwersalne. Należy pamiętać, że mogą obsługiwać wyłącznie jedną antenę satelitarną, by obsłużyć dodatkowy osprzęt, należy dokupić dodatkową przelotkę konwertorową.

Konwertery satelitarne typu Twin (podwójne) stanowią układ elektroniczny umożliwiający przesył odebranego sygnału równolegle do dwóch odbiorników. Na podobnej zasadzie funkcjonują konwertery typu Quard (poczwórne), które umożliwiają przesył sygnału do czterech odbiorników (telewizorów).

Konwertery Unicable pozwolą przesyłać sygnał satelitarny do czterech odbiorników, z tym że sygnał przesyłany jest za pomocą jednego kabla.

Konwertery Dual pozwalają na przesył sygnału nawet do ośmiu odbiorników jednocześnie.

Antena satelitarna - Ranking 2018

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Antena satelitarna, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Antena satelitarna. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

TOP 5 Nazwa (Antena satelitarna) Producent Cena
1ABCVISION Antena satelitarna aluminiowa FAMAVAL 100 LHABCVISIONAktualna Cena
2Goobay Wzmacniacz satelitarny SAT-V-04 20 dB 67155GoobayAktualna Cena
3ABCVISION Antena satelitarna TRIAX 100 TD stalowaABCVISIONAktualna Cena
4Technisat ANTENA SAT TECHNIDISH 80 SINGLE BEZ 1080/0011TechnisatAktualna Cena
5INVERTO ANTENA SAT. IDLB-STCF 120 JASNA IDLB-STCF 120 JASNAINVERTOAktualna Cena

Antena satelitarna - Opinie (1 komentarz)

  1. Jaka antena satelitarna będzie najlepsza do jednorodzinnego domu? Takie pytania są dla mnie bardzo trudne, bo nie orientuję się zbyt dobrze w tym temacie. Jednak teraz trochę mi się już rozjaśniło w głowie, po przeczytaniu tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *