Na jakiej wysokości telewizor?

Na jakiej wysokości powiesić telewizor

Urządzając mieszkanie musimy dokładnie przeanalizować bardzo wiele kwestii. Niemal na każdym kroku podejmujemy rozmaite decyzje – dotyczące koloru ścian, rodzaju podłóg czy doboru mebli. Warto również zwrócić uwagę na szczegóły, takie jak na przykład wybór odpowiedniej wysokości powieszenia/postawienia telewizora. Tym się dzisiaj zajmiemy.

Każdy, kto urządzał mieszkanie, doskonale wie, jak trudne to zadanie. Dobór odpowiedniego stylu, który będzie efektowny, a zarazem funkcjonalny to nie lada wyzwanie. Kiedy uda nam się już zaprojektować i wykończyć wnętrze zgodnie z planem, musimy sobie odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie, mianowicie, na jakiej wysokości umieścić telewizor? Dlaczego to takie ważne? Nieprawidłowo dobrana wysokość może bowiem zupełnie odebrać nam radość z seansu. Jeśli chcemy podczas oglądania swoich ulubionych programów czuć się komfortowo i nie narzekać na ból szyi czy oczu, musimy umieścić telewizor na odpowiedniej wysokości. Dowiedzmy się, czym się kierować szukając właściwego miejsca dla telewizora.

Na jakiej wysokości postawić telewizor?

Jeśli chcemy telewizor postawić na szafce lub komodzie, wybierzmy raczej niższy mebel, bowiem telewizor powinien znajdować się na wysokości wzroku. Jeśli będziemy musieli zbyt wysoko podnosić głowę, aby komfortowo obejrzeć film, po seansie będzie nas bolała szyja, oczy oraz kark. Przed zakupem odpowiedniej szafki RTV, najpierw ustawmy kanapę oraz fotele, na których będziemy siedzieć oglądając telewizję. Wówczas łatwiej będzie nam ocenić, na jakiej wysokości powinien znaleźć się ekran, by oglądanie było komfortowe. Ważna jest nie tylko wysokość odbiornika, ale również to pod jakim kątem i z jakiej odległości będziemy na niego patrzeć. Najlepiej, jeśli oglądając telewizję, patrzymy na wprost, lekko w dół. Przy takim ułożeniu oczy najmniej się męczą.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Zawieszenie telewizora na ścianie to bardzo estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić trochę przestrzeni. Coraz chętniej decydujemy się na ten nowoczesny sposób montażu (oczywiście dlatego, że nowoczesne telewizory to umożliwiają, dzięki chociażby swojej wadze i kształtowi). Ważne jednak, aby dobrać odpowiedni, solidny uchwyt RTV dostosowany do rozmiaru naszego telewizora.

Jeśli mamy raczej nieduże pomieszczenie, zamontujmy telewizor tak, aby jego środek znajdował się na wysokości wzroku lub nieco wyżej. Ekran powinien znajdować się centralnie przed oglądającym. Wówczas oczy będą naturalnie ułożone podczas oglądania. Jeśli chcemy nieco oddalić/przybliżyć telewizor od wzroku, zastosujmy regulowany uchwyt RTV.

W większych pomieszczeniach telewizor powinien zostać umieszczony wyżej. Na wysokości wzroku powinna znaleźć się dolna rama ekranu. Wiele zależy jednak od naszej odległości od odbiornika. Jeśli umieścimy telewizor powyżej linii wzroku, będziemy mogli swobodnie oglądać ulubione programy właściwie w każdym miejscu dużego salonu. Warto wówczas wybrać uchwyt RTV obrotowy, dzięki czemu na bieżąco będziemy mogli dostosowywać ustawienie ekranu do własnych potrzeb.

Jaka powinna być odległość od telewizora?

Kwestia odległości od telewizora budzi wiele sporów. Niektórzy uważają, żeby umieszczać go możliwie jak najbliżej, bo tylko wtedy możemy w pełni cieszyć się seansem. Ogólnie przyjmuje się jednak, że w niewielkim pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się telewizor nie większy niż 32 cale umieszczony w odległości 2,5 – 4 metry od miejsca, z którego będziemy na niego patrzeć. Przy telewizorze 37-calowym odległość ta powinna wynosić minimum 2,8 metra, a przy 40-calowym – od 3 do 5 metrów. Telewizor 46-calowy powinien znaleźć się przynajmniej 3,5 metra od oglądającego. Jeśli kupujemy telewizor z technologią HD ta odległość może być mniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *