Antena pokojowa

Co jest potrzebne, żeby  można było odbierać najwyższej jakości sygnał telewizyjny i cieszyć się pięknym obrazem i wysokiej jakości dźwiękiem? Oprócz dobrego telewizora i dekodera niezbędna jest odpowiednia antena. I tutaj często powstaje ważne pytanie: Czy lepsza będzie antena pokojowa (czyli inaczej wewnętrzna) czy też raczej antena zewnętrzna?

Antena pokojowa czy zewnętrzna?

Żeby dokonać jak najtrafniejszego wyboru, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań.

Czy masz pozwolenie na montaż anteny zewnętrznej?

Jak wiadomo, odpowiednie zamontowanie anteny zewnętrznej wymaga umieszczenia jej na dachu lub na ścianie budynku (na maszcie lub jakimś uchwycie) oraz poprowadzenie przewodu antenowego łączącego antenę z telewizorem. Czasami może być to wręcz niemożliwe ze względu na to, że zarządca lub właściciel lokalu, w którym mieszkasz, nie zezwala na montowanie żadnych urządzeń na elewacji budynku.

Czy nie wpłynie to na estetykę budynku?

Jeśli wcześniej budynek lub pomieszczenie, w którym chcesz zainstalować telewizor, nie miało rozprowadzonej odpowiedniej instalacji antenowej, to prawdopodobnie kabel antenowy będziesz musiał poprowadzić na powierzchni ściany lub podłogi i w ten sposób pozostanie on widoczny. Nie każdemu się podoba widok wiszących lub wystających ze ściany przewodów. W takiej sytuacji świetną alternatywą jest właśnie dobra antena pokojowa.

Jaka jest odległość od nadajnika?

Jest to niezwykle istotny czynnik, ponieważ zewnętrzne anteny DVB-T mają dużo większy zasięg od ich wewnętrznych odpowiedników. Dobre anteny pokojowe mają zasięg 30, a nawet 40 kilometrów, więc jeśli odległość odbiornika od nadajnika jest większa, to nawet najlepsza antena pokojowa może sobie nie poradzić. Dlatego warto przed zakupem sprawdzić, w jakiej odległości od twojego domu znajduje się najbliższy nadajnik sygnału telewizyjnego. Takie informacje można znaleźć w Internecie.

Cechy anteny pokojowej

Twój wybór padł na wersję wewnętrzną? Jaka antena pokojowa będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model?

Antena pokojowa do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i nie tylko

W większości przypadków to właśnie do odbioru tego rodzaju sygnałów stosuje się anteny pokojowe. Obecnie na terenie Polski sygnał naziemnej telewizji cyfrowej jest nadawany w standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial). Dlatego najbardziej popularna wśród anten wewnętrznych jest antena pokojowa DVB T. Jednak lada chwila cyfrowa telewizja naziemna przejdzie całkowicie na standard DVB-T2, czyli standard drugiej generacji (Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation).

Dobra wiadomość jest taka, że większość anten istniejących obecnie na rynku obsługuje nie tylko DVB-T, ale również DVB-T2. Zwróć na to uwagę podczas zakupu. Wtedy nie będziesz musiał wymieniać sprzętu, gdy ta zmiana wejdzie w życie.

Jeśli chodzi o jakość obrazu, to najlepsze anteny pokojowe mogą się poszczycić możliwością odbierania sygnałów w jakości Full HD, a nawet 4K Ultra HD.

W specyfikacji wielu anten znajdziesz informację, że odbiera ona również sygnał radiowy FM lub sygnał w standardzie DAB/DAB+. Chodzi tutaj o nadawanie programów radiowych w technice cyfrowej. Taka funkcja również może ci się przydać, jeśli chciałbyś – korzystając z odbiornika telewizyjnego – posłuchać radia.

Co to jest multipleks?

Aktualnie w ramach usług cyfrowej telewizji naziemnej dostępnych jest prawie 30 bezpłatnych kanałów telewizyjnych. Jednak żeby odbierać je wszystkie, musisz mieć świadomość, że są one nadawane w czterech pakietach częstotliwościowych, zwanych multipleksami. Multipleksy te są oznaczone jako MUX 1, MUX 2, MUX 3 i MUX 8. Każdy z nich jest nadawany na innej częstotliwości:

 • MUX  1, MUX 2 i MUX 3 są nadawane na częstotliwości UHF (470-862 MHz)
 • MUX 8 jest nadawany na częstotliwości VHF (174-230 MHz)

Każdy z multipleksów zawiera pakiet kilku kanałów.

 • MUX 1: Fokus TV, Stopklatka TV, 8TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC
 • MUX 2: TVN, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls 2, Polsat, Super Polsat, TVN 7
 • MUX 3: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP 3, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia
 • MUX 8: TVP Sport HD, TVP Rozrywka, Zoom TV, Metro TV, Nowa TV, WP

Dobra antena pokojowa umożliwi ci odbiór wszystkich wyżej wymienionych multipleksów. Zwróć więc uwagę podczas zakupu na obsługiwane zakresy częstotliwości.

Zasięg anteny pokojowej

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przed zakupem odpowiedniej anteny pokojowej powinieneś się upewnić, w jakiej odległości od odbiornika znajduje się nadajnik. Ta wiedza może mieć decydujący wpływ na to, jaki model wybierzesz, ponieważ producenci anten określają w parametrach urządzenia, jaki jest jego zasięg. W większości przypadków będzie to od 15 do 30 kilometrów.

Antena aktywna czy pasywna?

Antena aktywna jest wyposażona we wzmacniacz (zasilacz), który dodatkowo wzmacnia sygnał, natomiast antena pasywna nie posiada dodatkowego zasilania.

Czy zawsze zastosowanie wzmacniacza wpłynie pozytywnie na jakość sygnału? Niekoniecznie. Jeśli sygnał pochodzący z nadajnika jest stosunkowo silny, to nie ma potrzeby dodatkowo wzmacniać go, stosując zasilacz. Z kolei, jeśli sygnał pochodzący z nadajnika jest bardzo słaby, to zastosowanie wzmacniacza również niewiele pomoże, gdyż ma on za zadanie jedynie wzmocnić sygnał – jeśli jest nikły albo wcale go nie ma, to tak naprawdę nie ma czego wzmacniać.

Zasilacz stosuje się zazwyczaj w sytuacji, gdy do jednej anteny jest podłączonych więcej niż jeden odbiornik, czyli sygnał jest rozgałęziony, a co za tym idzie – osłabiony.

Warto pamiętać, że zasilacz jako urządzenie generujące energię elektryczną może również sam w sobie wprowadzać zakłócenia w odbiorze sygnału telewizyjnego. Te zakłócenia nazywa się szumami.

Spora część sprzedawanych anten pokojowych jest standardowo wyposażonych w zasilacz. Jeśli tak jest, warto, żeby był to zasilacz niskoszumny, czyli taki, który nie wprowadza niepotrzebnie dodatkowych zakłóceń.

Wzmocnienie, czyli tak zwany zysk anteny

Wzmocnienie to parametr wyrażony w dB (decybelach). Jak sama nazwa wskazuje, decyduje o stopniu wzmocnienia sygnału telewizyjnego, który dociera do anteny z nadajnika. Wartość wzmocnienia jest to suma wzmocnienia anteny i zasilacza. W zależności od modelu producenci deklarują różną wartość wzmocnienia, począwszy od 24 dB. Najmocniejsza antena pokojowa może się poszczycić wzmocnieniem nawet +45 dB. Czy to znaczy, że im większe wzmocnienie, tym lepiej? Jak już wykazano powyżej, nie zawsze tak jest. Jeżeli nadajnik znajduje się w stosunkowo bliskiej odległości, a antena będzie miała bardzo duże wzmocnienie, to może się okazać, że będzie zbyt mocna, co da skutek odwrotny do zamierzonego – sygnał będzie jeszcze gorszy.

Na szczęście dobre anteny pokojowe eliminują ten potencjalny problem, gdyż mają możliwość regulacji wzmocnienia, dzięki czemu można odbierać największą możliwą ilość kanałów. Najlepsze anteny pokojowe mają wbudowaną automatyczną regulację poziomu wzmocnienia.

Eliminowanie zakłóceń

Oprócz zasilacza mogą występować inne źródła zakłóceń.

Jak wiadomo, w naszym otoczeniu współistnieje mnóstwo sygnałów radiowych i elektromagnetycznych o różnych częstotliwościach (radio, telewizja naziemna i satelitarna, połączenia sieci komórkowych, sygnały Wi-Fi). Może się zdarzyć, że wprowadzi to zakłócenia w odbiorze sygnału telewizji cyfrowej przez antenę. Dlatego dobre anteny pokojowe są wyposażone w specjalne filtry, które mają zatrzymywać niepożądane sygnały. Chodzi o filtry 3G-GSM/4G-LTE oraz filtr przeciwzakłóceniowy.

Długość przewodu antenowego

Być może nie jest to najistotniejsza sprawa (bo przewód antenowy zawsze można wymienić na dłuższy), ale mimo tego podczas zakupu warto na to zwrócić uwagę. Długości przewodów antenowych dostarczanych razem z anteną wahają się zazwyczaj między 1 a 1,5 m. Są również takie o długości kilku metrów. Ma to oczywiście niemałe znaczenie dla umiejscowienia anteny pokojowej.  Szczególnie jeśli chcesz eksperymentować z ustawieniem jej w różnych miejscach tak, żeby uzyskać jak najlepszą jakość sygnału, to długość przewodu może być w takiej sytuacji bardzo istotna.

Poza tym ze względów estetycznych być może będziesz chciał ukryć wiszący przewód, na przykład za szafą. Im dłuższy przewód, tym łatwiej będzie go schować oraz unikniesz naprężania go.

Design anteny pokojowej

W przeciwieństwie do anteny zewnętrznej antena wewnętrzna pełni funkcję nie tylko techniczną, ale przy okazji również rolę gustownego elementu wystroju. Dlatego anteny pokojowe występują w najróżniejszych kształtach i kolorach. Mogą mieć formę anteny siatkowej, zbliżoną do anten zewnętrznych, albo  kształt eleganckiej płytki, dysku bądź słupka (tuby). Niektóre anteny pokojowe składają się z kilku niezależnych elementów, na przykład mają oddzielną część odpowiedzialną za odbiór sygnału telewizyjnego a inną za odbiór sygnału radiowego.

Cena anteny pokojowej

Ceny anten pokojowych zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Za najlepszą antenę pokojową trzeba zapłacić między 150 a 200 zł.

Umiejscowienie i zainstalowanie anteny

Na jakość odbieranego sygnału może mieć wpływ nie tylko jego siła pochodząca z nadajnika, ale również przeszkody, jakie musi on pokonać w „drodze” do anteny. Sygnał może być osłabiony przez różnego rodzaju naturalne bariery, takie jak drzewa, wzniesienia lub budynki.

Również miejsce w pomieszczeniu, gdzie zostanie umiejscowiona antena pokojowa, ma niebagatelny wpływ na komunikację między anteną a nadajnikiem. Dlatego taką antenę pokojową dobrze jest ustawić jak najwyżej i jak najbliżej okna, a także jak najdalej od innych źródeł zakłóceń, takich kuchenka mikrofalowa czy klimatyzacja.

Pamiętaj też, że antena pokojowa jest przeznaczona tylko i wyłącznie do pracy wewnątrz budynku i nie możesz jej wystawiać na zewnątrz. Ze względu na swoją budowę nie jest odporna na działanie promieni słonecznych i opady deszczu bądź śniegu.

Zainstalowanie anteny pokojowej jest niezwykle proste. Wystarczy podłączyć jeden koniec kabla antenowego do telewizora a drugi do anteny. Jeśli masz antenę ze wzmacniaczem, należy podłączyć zasilacz do gniazda sieciowego 230V. Następnie należy umieścić antenę w odpowiednim miejscu, żeby uzyskać jak najlepszą jakość sygnału.

Antena pokojowa - Ranking 2020

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Antena pokojowa, który codziennie aktualizujemy na podstawie popularności oraz opinii o produktach. Znajdziemy tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingAntena pokojowaProducentCena
1Hama Antena pokojowa THOMSON DVB-T ANT1538BK 132186HamaAktualna Cena
2Thomson ANTENA AKTYWNA POKOJOWA DVB-T/T-2 ANT1418BK Zakupy dla domu i biura! ANT1418BKThomsonAktualna Cena
3Libox Antena DVW pokojowa produkt POLSKI 172160LiboxAktualna Cena
4ARKAS Antena pokojowa DVB-T DVB-T9039G DVB-T9039G DVB-T9039GARKASAktualna Cena
5Meliconi wzmacniane anteny wewnętrzne 49 DVB-T 8006023097937MeliconiAktualna Cena
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 opinie, średnia: 5,00 na 5)

Antena pokojowa - Opinie

 1. Zastanawiam się czy Hama to dobra antena pokojowa?? Ktoś korzystał? Ma doświadczenie? Jak z zasięgiem, nie ma zakłóceń? Zależy mi na czymś sprawdzonym, bo poprzednią musiałem wyrzucić do śmieci, do niczego się nie nadawała.

  1. Czy Hama to najlepsza antena pokojowa? No, jest bardzo dobra, nie wiem czy najlepsza, ale sprzęt tej marki jest dobry, trwały i na kilka lat spokojnie bezawaryjny. Ja mam kilka w swoim domu i sobie chwalę, żadnych problemów nie zauważyłem.

 2. Ja nawet nie wiedziałem, że dobra antena pokojowa może wyglądać tak nowocześnie. Nie interesowałem się tematem dokąd nie potrzebowałem tego u siebie. Wybrałem PHILIPS SDV6222/12 – kurde super wygląd, nowoczesny, fajnie się prezentuje, nie trzeba tego chować ani ukrywać.

 3. Dobra antena pokojowa na pewno się sprawdza. My natomiast korzystamy nadal z zewnętrznej. Nie mam potrzeby wymiany, więc na razie zostawiam. Zobaczymy co będzie dalej.

 4. Wyjechałem do pracy i musiałem mieć pokojową. Kupiłem podobny model co na zdjęciu. Z Philipsa. Chwalę sobie. Jeszcze nie było dnia, żeby coś zawiodło. Odbiór OK. Więc to dobra antena pokojowa w super cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *