Antena dvb-t zewnętrzna

Wdrażanie naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce nabiera rozpędu. Mimo że odbiór sygnału DVB-T nie powinien wymagać na konsumentach modernizacji instalacji antenowej wykorzystywanej dotychczas do odbioru sygnału analogowego, może się zdarzyć, że zakup anteny do DVB-T będzie koniecznością.

W artykule kompleksowo wyjaśniamy zagadnienie dotyczące emisji i odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, a także podpowiadamy, jaka antena DVB-T będzie najlepsza, jaką wybrać i na co zwracać uwagę.

Kiedy należy zakupić antenę do DVB-T

Jak wspomnieliśmy, w większości wypadków antena do DVB-T nie będzie konieczna podczas przeprowadzki z sygnału analogowego na cyfrowy. Niemniej jednak praktyka pokazuje, że w wielu przypadkach modernizacja instalacji jest niezbędna. Kiedy zakup anteny DVB-T będzie dobrym pomysłem? Przede wszystkim podczas okresu przejściowego między sygnałem analogowym a cyfrowym, gdy wyłączane są kolejne multipleksy sygnału analogowego, a na ich miejsce uaktywniane są multipleksy cyfrowe. Taka sytuacja powoduje, że emisja sygnału niektórych cyfrowych multipleksów staje się słabsza.

Na co zwracać uwagę podczas wybierania anteny DVB-T?

Dobór anteny zawsze warto skonsultować z profesjonalnym instalatorem. Niemniej jednak samodzielnie również powinniśmy poradzić sobie z dopasowaniem anteny DVB-T do odbioru sygnału cyfrowego. Przed podjęciem zakupowej decyzji należy zwrócić uwagę na kilka czynników, najważniejszymi z nich są:

 • odległość od nadajnika;
 • moc emisji nadajnika;
 • wysokość zawieszenia nadawczych systemów antenowych.

Odległość, moc i wysokość nadajnika

Odległość, moc i wysokość nadajnika możemy zweryfikować poprzez sprawdzenie mapy nadajników telewizyjnych, np. na stronie sat-charts.eu. Wystarczy wpisać adres lub kod pocztowy, albo kliknąć odpowiednie miejsce na mapie, by sprawdzić rozmieszczenie nadajników w naszej okolicy, a następnie kliknąć przycisk: „Pokaż co mogę odebrać”.

Serwis zaprezentuje nam spis najbliższych nadajników podziałem na poszczególne multipleksy od najbliższego do najdalszego nadajnika. Poza tym nadajniki zostaną wyróżnione trzema kolorami:

 • zielonym – najbardziej prawdopodobny stabilny odbiór;
 • pomarańczowy – stabilny odbiór i możliwe zakłócenia;
 • czerwonym – odbiór niemożliwy.

Poza tym w uzyskanym spisie sprawdzimy przybliżoną odległość od nadajnika, jego moc, częstotliwość oraz kanały. Pamiętajmy, że tabele mają charakter czysto podglądowy i nie dają nam 100% gwarancji prawidłowego odbioru sygnału cyfrowego.

Rodzaje anten do odbioru sygnału DVB-T

Anteny DVB- T możemy podzielić na wiele grup. Najistotniejsze grupy tworzą anteny: pasywne i aktywne, siatkowe i kierunkowe, zewnętrzne i pokojowe.

Anteny pasywne i aktywne

W większości przypadków do standardowego użytku warto zakupić anteny DVB-T pasywne, czyli takie, które nie posiadają przedwzmacniacza antenowego. Związane jest to z tym, że kabel koncentryczny łączący telewizor z anteną jest dość krótki, przez co użycie wzmacniacza nie jest konieczne.

Anteny DVB- T aktywne posiadają zaimplementowany wzmacniacz, co pozwala wzmocnić sygnał w przypadku słabej jakości anteny, czy w przypadku dużych strat w jakości sygnału związanych z zabudową, ukształtowaniem terenu, czy zbyt dużą odległością między anteną a odbiornikiem TV. Użycie anteny aktywnej, gdy nie jest ona konieczna, może przyczyniać się do przesterowania sygnału, co będzie determinować szumy i artefakty na wyświetlanym obrazie.

Anteny kierunkowe i siatkowe/dookólne

Anteny DVB-T siatkowe zbierają sygnał dookólnie, czyli z obszaru wokół anteny. Można przyjąć (oczywiście należy dokładnie sprawdzić specyfikację konkretnego modelu), że anteny dookólne mają zasię do około 20 km. Anteny dookólne sprawdzają się, gdy sygnały z nadajników nachodzą na siebie.
Anteny DVB-T kierunkowe natomiast odbierają wyłącznie z kierunku jej emisji. Ich zasięg jest większy, do około 50 km. W większości przypadków bezpieczniejszym i lepszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w antenę kierunkową, która pozwoli uzyskać lepszy sygnał, jednocześnie skuteczniej chroniąc przed zakłóceniami. Montując antenę kierunkową, należy przedtem sprawdzić położenie nadajnika względem miejsca montażu anteny.  Im dalej od nadajnika, tym antena powinna być większa i złożona z większej ilości elementów.

RankingAntena kierunkowaProducentCena
1Technisat TechniCombo T3 PasywnaAktualna Cena
2Technisat TechniYagi T3 AktywnaAktualna Cena
3Technisat TechniCombo T3 AktywnaAktualna Cena
4Technisat TechniYagi T3 PasywnaAktualna Cena
5Technisat TechniCombo UHDT AktywnaAktualna Cena
Antena kierunkowa

Antena DVB-T pokojowa

Anteny dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Anteny wewnętrzne (pokojowe) różnią się od zewnętrznych konstrukcją, kształtem, estetyką wykonania oraz rodzajem zaimplementowanego wzmacniacza. Będą działać poprawnie głównie w bezpośredniej bliskości nadajnika. Należy dobierać je do: grubości murów, piętra, wielkości okien, położenia względem nadajnika, rodzaju szyb, ilości mebli w mieszkaniu. Jak widać, decydując się na antenę pokojową do odbioru sygnału DVB-T, musimy liczyć się z dużo większą ilością zmiennych, które mogą zakłócić prawidłowy odbiór sygnału.

RankingAntena DVB-T wewnętrznaProducentCena
1Sowar Dexta SilverAktualna Cena
2DPM HD11Aktualna Cena
3Thomson ANT1403Aktualna Cena
4Telmor DSP-860Aktualna Cena
5Philips SDV5225Aktualna Cena
Antena DVB-T wewnętrzna

Antena DVB-T wewnętrzna Sowar Dexta Silver

Antena DVB-T zewnętrzna

Anteny zewnętrzne dzielimy na pasmowe (wedle pasma przenoszenia) oraz szerokopasmowe, które odbierają dwa lub więcej pasm częstotliwości. Poza tym – wedle wcześniejszych akapitów – anteny zewnętrzne dzieli się na siatkowe, kierunkowe i szerokokątne. Wybór anteny zewnętrznej jest lepszym rozwiązaniem – zwłaszcza w przypadku, gdy miejsce odbioru jest oddalone od nadajnika, a także warunki domowe nie pozwalają nam uzyskać stabilnego sygnału.

Na jakie parametry anteny do DVB-T zwracać uwagę podczas zakupu?

Poza wyżej wymienionymi aspektami anten do odbioru cyfrowego naziemnego sygnału, warto zwrócić uwagę na trzy parametry anten. Są to: zakres częstotliwości, zysk energetyczny anteny oraz kabel antenowy.

Wybierając najmocniejsze anteny DVB-T warto wybrać anteny szerokopasmowe, które są kompatybilne z pasmem UHF. Zysk energetyczny anteny informuje nas o skuteczności anteny. Im zysk jest większy, tym antena lepiej radzi sobie z odbiorem sygnału. Wybierając zewnętrzną antenę, warto postawić na produkt, który posiada solidny kabel koncentryczny odporny na wahania temperatur oraz zmienne czynniki atmosferyczne.

Najlepsze anteny DVB-T – Ranking

RankingAntena DVB-TProducentCena
1Arkas AV-9003Aktualna Cena
2Xenic AV-9018BOAktualna Cena
3One For All SV 9453Aktualna Cena
4One For All SV 9450Aktualna Cena
5Philips SDV8622Aktualna Cena
Antena DVB-T

Antena DVB-T Arkas AV-9003

Najlepsze zapytania:
 • antena dvb t
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 opinie, średnia: 5,00 na 5)

Antena DVB-T - Opinie

 1. My ostatnio w domu musieliśmy zmienić antenę i jestem w szoku, że wybór jest aż tak duży! Dobra antena DVB-T to jest naprawdę trudny wybór. Ale po przeczytaniu artykułu każdy będzie już wiedział na co się zdecydować. Ja np. nie miałam już problemu, żeby znaleźć i wytypować, która najlepsza antena DVB-T powinna trafić do nas.

 2. Najlepsza antena DVB-T… Długo wybierałam, bo kompletnie się nie znam na tym sprzęcie :D Aż wstyd się przyznać, ale naprawdę nie wiedziałam co i jak, na co zwrócić uwagę i w ogóle. Okazuje się, że to nie takie trudne! Wybrałam antenę zewnętrzną, ze średniego zakresu cenowego. Do tej pory jest wszystko okej, odbiór dobry, nie się nie psuje, więc chyba dobry wybór.

 3. Antena DVB-T z Philipsa jest przeze mnie przetestowana i muszę powiedzieć, że dobrze się sprawdza. Sygnał jak najbardziej nam odpowiada, bardzo dobrze działa wszystko.

  1. Philips ma dobry sprzęt, więc to mnie nie zaskoczyło ;-) Też rodzicom kupiliśmy z Philipsa i to najlepsza antena DVB-T jaką mieli do tej pory, a trochę już tego było, bo dużo niestety wadliwych. My sami mamy wbudowaną więc nie potrzebujemy.

 4. My mamy w telewizorze, dlatego antena DVB-T nie jest nam potrzebna. Na bloku jest zbiorcza, więc nic dodatkowego na szczęście nie muszę kupować i odetchnęłam z ulgą, bo się na tym nie znam :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *