Telewizor z zakrzywionym ekranem

telewizor z zakrzywionym ekranem

Najnowszym trendem wśród telewizorów są modele z zakrzywionym ekranem. Początkowo pojawiły się jedynie jako ciekawostka i budziły zainteresowanie na targach. Okazuje się, że telewizory tego typu mają nie tylko atrakcyjny design, ale także sporo zalet. Co ciekawe, przed wejściem do sprzedaży telewizorów z płaskimi ekranami, wszystkie telewizory miały zakrzywione ekrany, będące wycinkiem kuli lub walca. Po kilkunastu latach do łask wróciły wyświetlacze zakrzywione w „drugą stronę”, w których obraz oglądamy od środka koła. Z jednej strony, najlepsze telewizory 4K oferują mnóstwo zalet, ale z drugiej, najlepiej wykorzystywać je w pewnych sytuacjach.

Telewizor zakrzywiony czy nie?

Zakrzywiony telewizor ma według producentów znacznie większe pole widzenia, a jeśli siedzisz w odpowiedniej odległości, która zależy od promienia krzywizny telewizora i jego przekątnej, to nie widzisz żadnych zniekształceń obrazu, związanych z różną odległością od ekranu. Ta sama technologia jest wykorzystywana w kinach IMAX. Korzyść polega na tym, że możemy oglądać większy obraz bez pojawienia się zniekształceń perspektywy. Daje to także wrażenie głębi obrazu, co zauważono najpierw właśnie w kinach.

Ranking telewizorów z zakrzywionym ekranem

Pozycja Telewizor z zakrzywionym ekranem Producent Cena
1Samsung UE55MU6502SamsungAktualna Cena
2LG 55EG910VLGAktualna Cena
3Samsung UE65KU6680SSamsungAktualna Cena
4Samsung UE65MU9002SamsungAktualna Cena
5Samsung QE55Q8CAMSamsungAktualna Cena

Na zakrzywionym ekranie pojawia się mniej refleksów świetlnych, przez co obraz wygląda o wiele lepiej. Przydaje się to na przykład w jasnym pomieszczeniu. Jaka jest tego korzyść? Czerń, kontrast i kolory są wyraźniejsze, niż w telewizorze o takiej samej wielkości, który wyposażono w zwykły ekran.

Zaletą zakrzywionego ekranu jest także lepsze podświetlenie, ponieważ w rogach nie pojawiają się zmiany jasności.
Wiele osób twierdzi, że telewizory LED mają niewiele zalet i są jedynie sposobem na zwiększenie sprzedaży, z uwagi na to, że ta technologia jest zupełnie nowa. Telewizory tego typu zaprezentowały najpierw największe firmy, takie, jak Samsung i LG, natomiast konkurencja dopiero opracowuje taką technologię. Dobre telewizory zakrzywione oferują także takie opcje, jak 3D oraz Smart TV, co dodatkowo zwiększa ich możliwości.

Ceny telewizorów z zakrzywionymi ekranami są nieco wyższe, niż tych tradycyjnych, jednak taki sprzęt oferuje wiele zalet. Jeśli masz możliwość zakupu takiego telewizora i oczekujesz wyższej jakości niż w zwykłym telewizorze, to będzie dobry wybór. Pamiętaj o tym, że obraz prezentuje się idealnie jedynie z jednego miejsca w domu i jeśli siedzisz poza nim, to pojawiają się zniekształcenia. Najlepiej jest siedzieć bezpośrednio przed środkiem ekranu, dzięki czemu nic nie będzie Ci przesłaniało obrazu. Tego problemu nie ma z płaskimi telewizorami, na które można patrzeć z każdego kąta.

Telewizor zakrzywiony 4K

W 2015 roku standardem rozdzielczości w telewizorach jest Full HD, natomiast 4K znajdziemy w lepszych modelach, także tych zakrzywionych. Dobry telewizor 4K sprawdzi się wtedy, gdy będziemy oglądali filmy Blue Ray lub grali na konsoli, ponieważ wtedy wyświetlimy obraz w pełnej rozdzielczości. Nie ma to dużego znaczenia wtedy, gdy oglądamy jedynie filmy z kablówki, ponieważ są one wyświetlane w niższej rozdzielczości.

Ranking telewizorów 4K z zakrzywionym ekranem

Pozycja Telewizor 4K z zakrzywionym ekranem Producent Cena
1Samsung UE49KU6650SXXHSamsungAktualna Cena
2Samsung UE40JU6410SamsungAktualna Cena
3Samsung UE55MU6502SamsungAktualna Cena
4Samsung UE65KU6680SSamsungAktualna Cena
5Samsung UE65MU9002SamsungAktualna Cena

Rozdzielczość 4K jest bardzo ważna wtedy, gdy kupujesz duży telewizor. Jeśli będzie miał niższą rozdzielczość (na przykład HD Ready), to pojawi się poważny problem z jakością obrazu. Jeśli możesz na to sobie pozwolić, wybierz telewizor o wyższej rozdzielczości.

Telewizor zakrzywiony ile cali?

Jeśli kupujesz zakrzywiony telewizor w celu używania go jako monitor do komputera, powinieneś wybrać niewielki model (26 – 32 cale) o dużej rozdzielczości, który zapewni wygodną pracę. Niestety, ale parametry takich telewizorów nie sprawdzają do profesjonalnej obróbki zdjęć czy filmów, ponieważ nie pokrywają całego zakresu kolorów. Jesteśmy pewni, że w przyszłości zakrzywione monitory komputerowe zostaną dopracowane i wtedy normą stanie się praca na dwóch lub nawet trzech ekranach stojących obok siebie.

Większość osób wykorzystuje telewizor do oglądania filmów i w takiej sytuacji warto kupić jak największy ekran. Telewizor o przekątnej około 40 cali sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach, natomiast większe ekrany, będą przydatne wtedy, gdy Twój salon jest bardzo duży. Duży, zakrzywiony ekran sprawdza się na przykład w firmach, bo pozwala na wyświetlanie obrazu wysokiej jakości dla wielu osób.

Ranking telewizorów od 40 do 50 cali z zakrzywionym ekranem

Pozycja Telewizor 40-50 cali z zakrzywionym ekranem Producent Cena
1Samsung UE49K6300SamsungAktualna Cena
2Samsung UE49M6372SamsungAktualna Cena
3Samsung UE48JU6500SamsungAktualna Cena
4Samsung UE49KU6650SXXHSamsungAktualna Cena
5Samsung UE49KS7500SSamsungAktualna Cena

Zakrzywione telewizory są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią oglądać filmy, bo dzięki nim, można osiągnąć wrażenie głębi obrazu. Jeśli nie możesz się zdecydować, czy lepszy jest zakrzywiony telewizor, czy prosty, możesz wybrać model, którego zakrzywienie można regulować. Być może już niedługo staną się one standardem na rynku elektronicznym. Duże modele zakrzywionych telewizorów są bardzo drogie – można spotkać się z telewizorami, które kosztują ponad 10000 złotych.

Podsumowując – telewizory z zakrzywionymi ekranami są bardzo ciekawym rozwiązaniem, ale technologia jest wciąż nowa i nie wiadomo, czy się przyjmie. Jeśli ludzie będą kupowali takie telewizory, ceny na pewno spadną i „krzywe ekrany” staną się normą.

Najlepsze zapytania:
  • telewizor z zakrzywionym ekranem
  • telewizory z zakrzywionym ekranem
  • zakrzywiony ekran
  • zakrzywiony telewizor
  • telewizor zakrzywiony

Telewizor z zakrzywionym ekranem - Opinie (4 komentarze)

  1. Widziałam taki telewizor ostatnio w sklepie. Niestety mam za małe mieszkanie, żeby taki telewizor kupić. Nie miałabym miejsca żeby go gdzie ustawić, bo chyba tylko te największe wersje mają te zakrzywienie. Ale jednak efekt jest fajny i bardzo ciekawie to wygląda, to trzeba przyznać 🙂

  2. Widziałam ostatnio takie telewizory i zastanawiam się jak wyglądają w domu, czy to rzeczywiście da się oglądać i czy ogląda się lepiej? Ciągle się nad tym zastanawiam, ale też nikt z moich znajomych nie ma takiego telewizora więc nie mam porównania z innymi. Muszę przyznać też, że dość dużo kosztują, więc nie wiem czy bym się zdecydowała.

    1. Efekt jest powyżej 40”.Ja kupiłem 32″ poza dobrym jakościowo obrazem oraz dizajnem (mówimy o Samsungu) nie ma zbytnio różnicy.W każdym razie ładnie prezentuje się w mieszkaniu.

  3. Posiadam Samsung UE48JU6500 od pół roku. Muszę powiedzieć, że jest to jedyny model w granicach 3tys. zł 4K. Jeżeli nie chce się przeznaczyć więcej a mieć 4K to właściwie wyboru nie ma. Każdy i niekoniecznie lepszy model to min tysiąc zł dodatkowo. Na pytanie czy lepszy model z zakrzywionym ekranem czy płaskim odpowiedź jest jedna. Bez względu na wszystko nigdy nie wrócił bym do płaskiego ekranu, chyba że chodzi o monitor komputerowy. Gdybym miał ponownie wybierać nie miałbym najmniejszych wątpliwości. Kiedy przymierzałem się do zakupu wydawało mi się , że 48″ do mieszkania w bloku to trochę za dużo. Jednak przeczytałem pewien komentarz w sieci, „że jeżeli zamierzamy kupić tv i zastanawiamy się nad wielkością, należy wybrać zawsze model o numer większy”. Tak tez postąpiłem choć teraz zastanawiam się czy nie powinno wybierać się modelu o 2 numery większe. Co do jakości to po pół rocznym użytkowaniu mogę stwierdzić że jest to naprawdę świetny model. Nie tylko że ładnie się prezentuje ale możliwości jakie ze sobą niesie powinny zadowolić nawet tych najbardziej wybrednych. Mając do wyboru nawet 60″ płaski w podobnej cenie wybrał bym mniejszy ale 4K z zakrzywionym ekranem. Naprawdę ciężko się od niego oderwać mimo, że programy telewizyjne oferowane z sieci kablowej emitują wiecznie te same filmy. Ratunkiem jednak są oferty z sieci nawet darmowe i oczywiście to co się posiada na dysku gdyż ten model bardzo ładnie współpracuje z każdym urządzeniem z jakim można się do niego podłączyć. A na dzień dzisiejszy można do niego podłączyć praktycznie wszystko. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *