Antena DVB-T

Antena dvb-t zewnętrzna

Wdrażanie naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce nabiera rozpędu. Mimo że odbiór sygnału DVB-T nie powinien wymagać na konsumentach modernizacji instalacji antenowej wykorzystywanej dotychczas do odbioru sygnału analogowego, może się zdarzyć, że zakup anteny do DVB-T będzie koniecznością.

W artykule kompleksowo wyjaśniamy zagadnienie dotyczące emisji i odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, a także podpowiadamy, jaką antenę do DVB-T wybrać i na co zwracać uwagę.

Kiedy należy zakupić antenę do DVB-T

Jak wspomnieliśmy, w większości wypadków antena do DVB-T nie będzie konieczna podczas przeprowadzki z sygnału analogowego na cyfrowy. Niemniej jednak praktyka pokazuje, że w wielu przypadkach modernizacja instalacji jest niezbędna. Kiedy zakup anteny DVB-T będzie dobrym pomysłem? Przede wszystkim podczas okresu przejściowego między sygnałem analogowym a cyfrowym, gdy wyłączane są kolejne multipleksy sygnału analogowego, a na ich miejsce uaktywniane są multipleksy cyfrowe. Taka sytuacja powoduje, że emisja sygnału niektórych cyfrowych multipleksów staje się słabsza.

Na co zwracać uwagę podczas wybierania anteny DVB-T?

Dobór anteny zawsze warto skonsultować z profesjonalnym instalatorem. Niemniej jednak samodzielnie również powinniśmy poradzić sobie z dopasowaniem anteny do odbioru sygnału cyfrowego. Przed podjęciem zakupowej decyzji należy zwrócić uwagę na kilka czynników, najważniejszymi z nich są:

  • odległość od nadajnika;
  • moc emisji nadajnika;
  • wysokość zawieszenia nadawczych systemów antenowych.

Odległość, moc i wysokość nadajnika

Odległość, moc i wysokość nadajnika możemy zweryfikować poprzez sprawdzenie mapy nadajników telewizyjnych, np. na stronie sat-charts.eu. Wystarczy wpisać adres lub kod pocztowy, albo kliknąć odpowiednie miejsce na mapie, by sprawdzić rozmieszczenie nadajników w naszej okolicy, a następnie kliknąć przycisk: „Pokaż co mogę odebrać”.

Serwis zaprezentuje nam spis najbliższych nadajników podziałem na poszczególne multipleksy od najbliższego do najdalszego nadajnika. Poza tym nadajniki zostaną wyróżnione trzema kolorami:

  • zielonym – najbardziej prawdopodobny stabilny odbiór;
  • pomarańczowy – stabilny odbiór i możliwe zakłócenia;
  • czerwonym – odbiór niemożliwy.

Poza tym w uzyskanym spisie sprawdzimy przybliżoną odległość od nadajnika, jego moc, częstotliwość oraz kanały. Pamiętajmy, że tabele mają charakter czysto podglądowy i nie dają nam 100% gwarancji prawidłowego odbioru sygnału cyfrowego.

Rodzaje anten do odbioru sygnału DVB-T

Anteny możemy podzielić na wiele grup. Najistotniejsze grupy tworzą anteny: pasywne i aktywne, siatkowe i kierunkowe, zewnętrzne i pokojowe.

Anteny pasywne i aktywne

W większości przypadków do standardowego użytku warto zakupić anteny pasywne, czyli takie, które nie posiadają przedwzmacniacza antenowego. Związane jest to z tym, że kabel koncentryczny łączący telewizor z anteną jest dość krótki, przez co użycie wzmacniacza nie jest konieczne.

Anteny aktywne posiadają zaimplementowany wzmacniacz, co pozwala wzmocnić sygnał w przypadku słabej jakości anteny, czy w przypadku dużych strat w jakości sygnału związanych z zabudową, ukształtowaniem terenu, czy zbyt dużą odległością między anteną a odbiornikiem TV. Użycie anteny aktywnej, gdy nie jest ona konieczna, może przyczyniać się do przesterowania sygnału, co będzie determinować szumy i artefakty na wyświetlanym obrazie.

Anteny kierunkowe i siatkowe

Anteny siatkowe zbierają sygnał dookólnie, czyli z obszaru wokół anteny. Anteny kierunkowe natomiast odbierają wyłącznie z kierunku jej emisji. Tutaj również w większości przypadków bezpieczniejszym i lepszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w antenę kierunkową, która pozwoli uzyskać lepszy sygnał, jednocześnie skuteczniej chroniąc przed zakłóceniami. Montując antenę kierunkową, należy przedtem sprawdzić położenie nadajnika względem miejsca montażu anteny. Anteny siatkowe sprawdzają się, gdy sygnały z nadajników nachodzą na siebie. Im dalej od nadajnika, tym antena powinna być większa i złożona z większej ilości elementów.

Antena DVB-T pokojowa

Anteny dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Anteny wewnętrzne (pokojowe) różnią się od zewnętrznych konstrukcją, kształtem, estetyką wykonania oraz rodzajem zaimplementowanego wzmacniacza. Będą działać poprawnie głównie w bezpośredniej bliskości nadajnika. Należy dobierać je do: grubości murów, piętra, wielkości okien, położenia względem nadajnika, rodzaju szyb, ilości mebli w mieszkaniu. Jak widać, decydując się na antenę pokojową do odbioru sygnału DVB-T, musimy liczyć się z dużo większą ilością zmiennych, które mogą zakłócić prawidłowy odbiór sygnału.

Antena DVB-T zewnętrzna

Anteny zewnętrzne dzielimy na pasmowe (wedle pasma przenoszenia) oraz szerokopasmowe, które odbierają dwa lub więcej pasm częstotliwości. Poza tym – wedle wcześniejszych akapitów – anteny zewnętrzne dzieli się na siatkowe, kierunkowe i szerokokątne. Wybór anteny zewnętrznej jest lepszym rozwiązaniem – zwłaszcza w przypadku, gdy miejsce odbioru jest oddalone od nadajnika, a także warunki domowe nie pozwalają nam uzyskać stabilnego sygnału.

Na jakie parametry anteny do DVB-T zwracać uwagę podczas zakupu?

Poza wyżej wymienionymi aspektami anten do odbioru cyfrowego naziemnego sygnału, warto zwrócić uwagę na trzy parametry anten. Są to: zakres częstotliwości, zysk energetyczny anteny oraz kabel antenowy.

Wybierając antenę DVB-T warto wybrać anteny szerokopasmowe, które są kompatybilne z pasmem UHF. Zysk energetyczny anteny informuje nas o skuteczności anteny. Im zysk jest większy, tym antena lepiej radzi sobie z odbiorem sygnału. Wybierając zewnętrzną antenę, warto postawić na produkt, który posiada solidny kabel koncentryczny odporny na wahania temperatur oraz zmienne czynniki atmosferyczne.

Antena DVB-T – Ranking

Najlepsze zapytania:
  • antena dvbt 2018

Antena DVB-T - Opinie (1 komentarz)

  1. My ostatnio w domu musieliśmy zmienić antenę i jestem w szoku, że wybór jest aż tak duży! Dobra antena DVB-T to jest naprawdę trudny wybór. Ale po przeczytaniu artykułu każdy będzie już wiedział na co się zdecydować. Ja np. nie miałam już problemu, żeby znaleźć i wytypować, która najlepsza antena DVB-T powinna trafić do nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *